STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Dbamy o lepszą codzienność

Poznaj przedmioty codziennego użytku zainspirowane działaniami strażniczymi i stojącą za nimi filozofią – stałym zwracaniem uwagi na to, co wokół nas – w naszym życiu – działa nieoptymalnie.

Każdy z nich – poprzez swoją niedoskonałość – ułatwia codzienną refleksję nad tym, co wokół nas nie działa optymalnie i namysł nad tym, co możemy w naszym życiu poprawić, ulepszyć, zmienić.

Autorzy

Piotr Kodzis (strażnik)

portret_piotrJest informatykiem z Warszawy, który wyprowadził się na wieś, szukając spokoju i pięknych krajobrazów. Gdy kilka lat temu dowiedział się, że tuż obok jego domu ma wyrosnąć ferma wiatrowa, zaangażował się na stałe w sprawdzanie, co planują wójtowie i radni w jego powiecie. Dzięki niemu dowiadują się o tym też i inni mieszkańcy – Piotr informuje o tym w gazecie, którą sam założył. „Znad Marychy” dostępna jest w internecie oraz dociera do domu każdego mieszkańca w powiecie sejneńskim. Dowiedz się więcej.

Jan Kochański (projektant)

portret_jan2Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP oraz na Politechnice w Mediolanie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W 2010 r. odbył staż w studiu projektowym Karima Rashida. Asystent w Pracowni Projektowania Mebla na macierzystej ASP. Zajmuje się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku łączących wysokie walory estetyczne i funkcjonalne. Laureat m.in. Wallpaper* Design Awards 2014,  Must Have 2013  i 2017 (za czajniczek dla kampanii ,,Dbamy o o lepszą codzienność” stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska) ,finalista Young Creative Entrepreneur (British Council Poland). Dowiedz się więcej.

 

Monika Bienias (strażniczka)

monikaZaczęła działać, ponieważ jej wieś, leżąca na uboczu gminy, miała nikłe szanse na jakiekolwiek inwestycje. Sprawdza jak podejmowane są decyzje dotyczące budowy dróg, wodociągu czy miejsc rozrywki dla mieszkańców. Monika publikuje nagrania z sesji i komisji rady gminy w Internecie. Wnioskuje do władz gminy o dokumenty istotne dla społeczności i współpracuje z lokalnymi mediami. Pokazuje, że mieszkańcy mogą wpływać na decyzje władz, i że prawo pozwala im decydować o części budżetu gminy.

Nikodem Szpunar, Kamila Niedzwiedzka (projektanci)

szpunarUkończyli Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowali również w National College of Art and Design w Dublinie. Działają wspólnie od 2013 roku. Pracują nad projektami skierowanymi do przemysłu ale również specjalnymi na indywidualne potrzeby. Laureaci kilku nagród w tym najważniejszej Make Me!. Ich projekty były prezentowane na międzynarodowych targach i festiwalach: Tent w Londynie, DMY w Berlinie czy Salone del Mobile w Mediolanie. Dowiedz się więcej.

 

Wojciech Paszkowski (strażnik)

wojciechBył matematykiem pracującym na uczelni. Czterdzieści lat temu przeprowadził się z rodziną do Kotliny Kłodzkiej. Zauważa sprawy, których nie widzą inni – decyzje o zabudowie pozwalające na szpecenie górskiego krajobrazu, niezgodności w liczbie drzew nasadzanych w zamian za ich wycinki czy dowolność w naliczaniu radnym ich diet. Pomimo pracy przy prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego, jego dom jest zawsze pełen gości i od lat znajduje czas na działalność strażniczą.

Agnieszka Bar (projektantka)

agnieszkaJest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła. Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie oraz w Technic University w Libercu. Specjalizuje się w szklanej materii. Projektuje krótkoseryjne przedmioty codziennego użytku, naczynia, oraz unikatowe
obiekty refleksyjne do przestrzeni prywatnych i publicznych. Dowiedz się więcej.

 

Małgorzata Łosiewicz i Robert Chomicki (strażnicy)

14182337_10207321804627422_1192997477_nSocjolożka i informatyk, którzy od 6 lat współprowadzą w Słupsku Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE. Kiedy kilka lat temu zaczęli z mieszkańcami pierwsze działania mające na celu renowację jednego z najstarszych w mieście parków, okazało się, że jeżeli chce się skutecznie wprowadzać zmiany, trzeba być na bieżąco z tym, co dzieje się w samorządzie. Zaczęli angażować się w działania strażnicze i współpracować z lokalnymi władzami. Dziś prowadzą działania edukacyjne w tym zakresie i serwisy internetowe o pracy radnych. Dowiedz się więcej

Jakub Koźniewski (projektant)

14218405_10207321804587421_917718721_nProjektant i artysta nowych mediów. Współzałożyciel kolektywu panGenerator, w ramach którego tworzy pionierskie projekty na przecięciu sztuki, designu i nowych technologii. Współtworzone przez niego instalacje i obiekty pokazywane są na wystawach i festiwalach na całym świecie – Milan Design Week, Ars Electronica, DMY, NODE, Pause Fest Melbourne, WRO media art biennale, Łódź Design – oraz tworzone na zamówienie takich instytucji jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy NINA. Zdobywca Złotego Lwa w Cannes w kategorii design. Dowiedz się więcej

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności