STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Dozór elektroniczny na nowo zamiast więzienia?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany Kodeksu Postępowania Karnego,  który dotyczy m.in. dozoru elektronicznego i na nowo umożliwia osobom skazanym na więzienie (do 1 roku) na odbywanie kary w miejscu zamieszkania.

Lipcowa nowelizacja prawa doprowadziła do drastycznego spadku orzeczeń z zastosowaniem tej formy kary, gdyż dozór elektroniczny umieszczono jedynie w katalogu kar ograniczenia wolności. W ciągu 4 miesięcy od znowelizowania przepisów sądy wydały jedynie 9 takich rozstrzygnięć. O podjęcie pilnej inicjatywy legislacyjnej apelował do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki liczy na to, że jeszcze w styczniu w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu, a zmiany zostaną wprowadzone jak najszybciej.

Dozór elektroniczny przynosi realne oszczędności budżetowe i zmniejsza przeludnienie w więzieniach. Istotnie też wpływa na resocjalizację skazanych, pozwalając im na utrzymywanie więzi z rodziną oraz wykonywanie pracy zarobkowej.

Zobacz też jak wygląda urugwajskie liberalne więzienie w Montevideo, w którym cele są otwarte, a więźniowie mogą nawet prowadzić własną działalność gospodarczą. Obecnie przebywa tam 500 osób, które zbliżają się do końca odbywania kary pozbawienia wolności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy „Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię „Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności