Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany Kodeksu Postępowania Karnego, który dotyczy m.in. dozoru elektronicznego i na nowo umożliwia osobom skazanym na więzienie (do 1 roku) na odbywanie kary w miejscu zamieszkania.
Lipcowa nowelizacja prawa doprowadziła do drastycznego spadku orzeczeń z zastosowaniem tej formy kary, gdyż dozór elektroniczny umieszczono jedynie w katalogu kar ograniczenia wolności. W ciągu 4 miesięcy od znowelizowania przepisów sądy wydały jedynie 9 takich rozstrzygnięć. O podjęcie pilnej inicjatywy legislacyjnej apelował do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki liczy na to, że jeszcze w styczniu w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu, a zmiany zostaną wprowadzone jak najszybciej.
Dozór elektroniczny przynosi realne oszczędności budżetowe i zmniejsza przeludnienie w więzieniach. Istotnie też wpływa na resocjalizację skazanych, pozwalając im na utrzymywanie więzi z rodziną oraz wykonywanie pracy zarobkowej.
Zobacz też jak wygląda urugwajskie liberalne więzienie w Montevideo, w którym cele są otwarte, a więźniowie mogą nawet prowadzić własną działalność gospodarczą. Obecnie przebywa tam 500 osób, które zbliżają się do końca odbywania kary pozbawienia wolności.