STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Działaj

Zapewne niejednokrotnie zdarzyło Ci się, że byłeś niezadowolony z działań (albo ich braku) lokalnych władz. Denerwował Cię nierówny chodnik, pięć pomników „ku czci”, które Ty chętnie zastąpiłbyś placem zabaw, czy niedziałające uliczne latarnie. Zastanawiałeś się, dlaczego w sąsiednich miejscowościach są domy kultury, a Twoja gmina ma ofertę kulturalną jedynie dla emerytów. Oczywiście solennie sobie obiecywałeś, że w następnych wyborach samorządowych zagłosujesz na kogoś innego. Jednak udział w wyborach to nie jedyny sposób, w jaki możesz zapoczątkować zmiany w Twoim otoczeniu. Nie musisz czekać aż cztery lata, możesz zacząć działać już dziś, zostając strażnikiem! Jak to zrobić?

Start

Jest wiele sposobów, możesz to robić w pojedynkę, uczestnicząc chociażby w sesjach rady gminy, czy miasta, kiedy podejmowane są ważne decyzje i alarmować innych mieszkańców, jeśli dzieje się coś niepokojącego (nieocenione są tu media społecznościowe). Chcąc mieć wgląd w postanowienia lokalnej władzy, możesz wnioskować o informację publiczną. Warto jednak szukać wsparcia u innych mieszkańców, czy organizacji zajmujących się strażnictwem. Pojedynczy głos zawsze jest słabiej słyszany, a jedna osoba ma mniej możliwości oddziaływania na władzę niż większa grupa. Ponadto organizacje strażnicze mogą podzielić się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Może się okazać, że problem, z którym się borykacie, jest łatwy do rozwiązania i nie musicie wcale wyważać otwartych drzwi.

Jeśli zależy Ci, aby Twoje działania przybrały jakąś konkretną strukturę, proponujemy na naszej stronie scenariusze i narzędzia do monitoringu lokalnego. Abyś poczuł się/poczuła się bardziej pewnie w działaniach strażniczych, możesz skorzystać z naszych cykli szkoleniowych i kursów online. Mamy również podobną ofertę dla organizacji i grup zorganizowanych, a także nauczycielek_li i liderek_ów edukacji szkolnej.

Działania strażnicze to nie tylko praca na własnym podwórku, często, aby coś się zmieniło na poziomie lokalnym, trzeba zadziałać centralnie. Jeśli posłowie przegłosują złą ustawę, skutki tego posunięcia odczujemy wszędzie. Dlatego musimy patrzeć na ręce nie tylko wójtom i burmistrzom, ale także posłom, rządowi, nie zaniedbując przy tym Prezydenta. Tu zdecydowanie warto włączyć się w działania strażnicze większych organizacji, ponieważ w pojedynkę nic nie wskóramy.

Jeśli chcesz coś zmienić, nie czekaj, aż zrobią to inni, bo pewnie tego nie zrobią i zacznij działać. Naprawdę warto!

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności