STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Niezbędnik watchdoga

Zapraszamy Cię do zapoznania się Niezbędnikiem Watchdoga. Przygotowaliśmy go głównie z myślą o osobach, które trafią na naszą stronę gdyż chcą rozwiązać jakiś problem i szukają odpowiedzi na pytanie czy działalność strażnicza może im w tym pomóc. Na tej stronie otrzymasz podstawową wiedzę. Jeśli chcesz rozpocząć edukację strażniczą, po przeczytaniu Niezbędnika, zajrzyj do kursu “Na straży”.  Jeśli jakieś słowa są dla Ciebie niejasne, poszukaj odpowiedzi w sekcji FAQ.

Niektóre z tych stron, mogą stać się Watchdogowi niezbędne

Jeżeli czujesz się zainspirowana/zainspirowany do dalszych działań, poszukujesz więcej informacji i chcesz nauczyć się jak przygotować dobry monitoring bądź zbudować organizację strażniczą, polecamy Twojej uwadze otwarty kurs „Na straży”. Część informacji będzie podobna jak w niniejszym Niezbędniku, część poszerzona, część zupełnie nowa. Na pewno jednak, jeśli chcesz dopełnić wszystkich zasad obiektywizmu i rzetelności – warto poświęcić czas na skorzystanie z tego narzędzia.

Jeżeli chcesz korzystać z dostępu do informacji jako jednego z narzędzi do realizacji działań strażniczych, polecamy Twojej uwadze stronę informacjapubliczna.org. Znajdziesz tam poradnik jak korzystać z tego prawa i otrzymasz możliwość dzielenia się Twoimi doświadczeniami.

Warto też zajrzeć do bazy danych orzeczeń sądowych saos.org.pl. Wprawdzie nie są to wszystkie orzeczenia, brak tam niestety orzeczeń sądów administracyjnych, które znajdziesz tutaj: orzeczenia.nsa.gov.pl, ale mamy nadzieję, że ta sytuacja kiedyś się skończy. A na razie trzeba szukać w dwóch źródłach. Ważne jednak, że jest to narzędzie, które pomoże Ci analizować sytuacje, które stały się przedmiotem rozważania sądów i być może dzięki temu lepiej przygotujesz się do działania.

Chcąc skorzystać z mechanizmu, jakim jest petycja, możesz zajrzeć na stronę poświęconą wszystkiemu co jej dotyczy petycje.edu.pl/pl.

Inspirujące mogą się okazać wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które omawiają prawniczki i prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na stronie wyrokietpc.pl.

Jeśli natomiast trafiłaś lub trafiłeś na tę stronę, ponieważ widzisz nieprawidłowości tam, gdzie pracujesz i nie wiesz, co masz zrobić, polecamy Ci stronę o sygnalistach.

W końcu zaś, jeśli po prostu dziwią Cię pewne zachowania polityków i urzędników, ale nie masz pewności czy warto się nimi zajmować, możesz zapoznać się z ciekawym przeglądem spraw, o których bywało głośno na stronie w całej Polsce polskieafery.pl

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności