STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Niezbędnik watchdoga

Zapraszamy Cię do zapoznania się Niezbędnikiem Watchdoga. Przygotowaliśmy go głównie z myślą o osobach, które trafią na naszą stronę gdyż chcą rozwiązać jakiś problem i szukają odpowiedzi na pytanie czy działalność strażnicza może im w tym pomóc. Na tej stronie otrzymasz podstawową wiedzę. Jeśli chcesz rozpocząć edukację strażniczą, po przeczytaniu Niezbędnika, zajrzyj do kursu “Na straży”.  Jeśli jakieś słowa są dla Ciebie niejasne, poszukaj odpowiedzi w sekcji FAQ.

Etyka jest Watchdogowi niezbędna

Czym różni się działalność strażnicza (watchdogowa) od korzystania z praw i wolności oraz sprawowania kontroli obywatelskiej (społecznej)? Najprostsza odpowiedź brzmi: głównie zasadami etyki.

Każde zainteresowanie się działalnością władzy, zabranie głosu, wyrażenie własnej opinii jest swego rodzaju kontrolą obywatelską. Można ro zrobić będąc mieszkańcem gminy, któremu zamknięto jedyne w gminie przedszkole, wyrzuconym z pracy urzędnikiem, przegraną kandydatką na stanowisko burmistrza.

Jednak prawdziwe watchdogowanie zaczyna się dopiero wtedy, gdy od pojedynczej sprawy przechodzimy do regularnego sprawdzania zasad, które rządzą podejmowaniem decyzji czy wydawaniem wspólnych pieniędzy. Nie zakłada ono wykorzystywanie tej wiedzy jako oręża przeciw aktualnie rządzącej władzy i jej administracji. Zakłada natomiast chęć doskonalenia zasad, wedle których każda władza jest sprawowana.

Gdy proponujesz zmiany, bardzo często będziesz podejrzewana/y o ambicje przejęcia władzy, realizację własnych interesów lub chęć zemsty za doznane krzywdy. Wiarygodność musisz sobie zbudować. I pamiętaj, że budujesz ją nie tylko wobec władzy, ale także wobec ludzi, którzy obserwują to, co robisz.

Jeśli poważnie myślisz o swojej wiarygodności i chcesz być Watchdogiem, zastanów się nad własnymi intencjami:

Własne, autorytatywne, przekonania  i ocena osoby podejmujące działanie strażnicze, nie jest wystarczającą podstawą do zdobycia zaufania społecznego. Trzeba pokazać, czy to co się dzieje jest zgodne z prawem, jakie znaczenie ma zgodność z prawem, kto na tym zyskuje a kto traci, co sądzą o sprawie ludzie, czy ktoś o tym już się wypowiadała, jakie są głosy ekspertów.

W 2004 roku środowisko strażnicze wypracowało kilka zasad, których przestrzeganie pomaga w budowaniu wiarygodności.

Obiektywizm

Wnioski z obserwacji zasad i efektów działania administracji publicznej powinny być rzetelne i obiektywne. Metodą dochodzenia od takiej wiedzy jest monitoring (o tym jak zaplanować monitoring przeczytasz w kursie “Na straży”). Obserwacja nie może być traktowana wyłącznie instrumentalnie, jako sposób udowadniania z góry założonej tezy. Oznacza to, że w swoich działaniach Watchdog winien stawiać prawdę ponad doraźną skuteczność czy własny interes.

Działalność dla dobra wspólnego

Obserwacja jest elementem wpływania na poprawę funkcjonowania społeczności lokalnych (w tym ochrony środowiska naturalnego), a nie tylko narzędziem badawczym. Oznacza to, że nie powinien być, poza skrajnymi przypadkami, jedynie formą krytyki, ale próbą rozpoczęcia procesu negocjacji i wspólnych działań na rzecz poprawy istniejącej sytuacji.

Jawność

Watchdogi muszą ze szczególną troską dbać o jawność swoich działań i unikać sytuacji, w których ich działania mogłyby być postrzegane jako nieetyczne, a ich obiektywizm poddany w wątpliwość.

Rzetelność

Osiągnięcie celów przyjętych przez Watchdoga wymaga konsekwentnego i kompetentnego działania. Dlatego Watchdogi powinny podejmować zadania na miarę kompetencji i możliwości, wywiązywać się z umów i zobowiązań, dbać o wysoką jakość realizowanych działań.

 

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności