STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

16 lat po WTC: czy oswoiliśmy strach?

W symbolicznym dniu rocznicy najgłośniejszego zamachu terrorystycznego Panoptykon zaprasza do rozmowy o tym, jak przez ostatnie 16 lat nauczyliśmy się radzić ze strachem przed terroryzmem i z nim żyć.

11 września 2017 r. mija 16 lat od zamachu terrorystycznego na World Trade Center. 16 lat – tyle czasu wystarczy, by dostać czynne prawo wyborcze w Austrii i Brazylii czy uzyskać zgodę na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce. To kawał czasu. Jednak, w kontekście wojny z terroryzmem, trudno uciec od wrażenia, że przez ten czas wcale sobie nie poradziliśmy z „niewidzialnym wrogiem”. Strach na dobre zamieszkał w naszej wyobraźni i rzeczywistości politycznej.

W ostatnich latach terroryści regularnie atakują Europę. Paryż, Bruksela, Berlin, Sztokholm, Nicea, Stambuł, Barcelona, Manchester – ta lista, niestety, nie jest wyczerpująca. Z jednej strony temat terroryzmu jest wszechobecny w mediach, w dyskursie politycznym, w codziennych rozmowach; z drugiej – czy tylko nam się wydaje, że kolejne zamachy robią na nas coraz słabsze wrażenie?

W styczniu 2015 r. wszyscy byli „Charlie”, w listopadzie – wszyscy modlili się za Paryż; kto jednak pamięta dziś o ofiarach ze Sztokholmu? Kto zrezygnował z weekendu w Berlinie przez wzgląd na zeszłoroczny zamach na jarmark bożonarodzeniowy? Już dzień po zamachu na Barcelonę słynna La Rambla była wypełniona ludźmi, a analitycy rynku turystycznego nie przewidują spadku zainteresowania stolicą Katalonii. I bardzo dobrze: życie nie znosi próżni, więc toczy się dalej. Uczymy się żyć w nowych warunkach, dostosowujemy się, nie oddajemy pola tym, którzy chcą nas przestraszyć i podzielić.

W symbolicznym dniu rocznicy najgłośniejszego zamachu terrorystycznego Panoptykon zaprasza do rozmowy o tym, jak przez ostatnie 16 lat nauczyliśmy się radzić ze strachem przed terroryzmem i z nim żyć.

Czy zagrożenie terrorystyczne rzeczywiście zmieniło nasz styl życia? Czy stało się perwersyjną atrakcją, znajdującą ujście w facebookowych „safety checks”, wiralowych akcjach solidarnościowych z ofiarami, amatorskich relacjach z miejsc zbrodni? Jak reagujemy, widząc zapomnianą na dworcu czy przystanku walizkę, która jeszcze kilka lat temu pozostałaby niezauważona? I jak, Waszym zdaniem, należałoby reagować? Czy wytworzyliśmy wspólne, obywatelskie praktyki, które przygotowują nas prawdziwą sytuację kryzysową?

A może strach przed terroryzmem to nowy aspekt „społeczeństwa spektaklu” i bardziej go odgrywamy, niż faktycznie odczuwamy? Czy w Warszawie A.D. 2017 mamy intymne doświadczenie strachu i zagrożenia, o którym tak chętnie mówią media i politycy? Zapraszamy do szczerej, otwartej i swobodnej rozmowy o wspólnych doświadczeniach – bez panelistów i podziału na scenę i audytorium, a za to z przestrzenią dla każdego do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Plakat wydarzenia 11.09.2017

Źródło: https://panoptykon.org/16-lat-po-wtc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności