STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

5 ton ? Przecież drony tyle nie ważą!

5 ton nad ziemią.Każdy z nas słyszał o nagrywaniu ślubów z drona, przenoszeniu defibrylatora czy paczek, kończąc na samodzielnym odkurzaczu, który ułatwi porządki domowe.  Ile natomiast słyszy się o tym, że systemy dronów bojowych służą zabijaniu? Wojowników, przestępców, wrogów…. ale i niejako “przy okazji” cywilów, którzy na własne nieszczęście znaleźli się w zasięgu wystrzelonego pocisku?

I mimo że w wielu aspektach technologia dronów nie różni się od kierowanych rakiet, to jednak dron jest platformą wielokrotnego użytku, o dużym zasięgu i wielkiej precyzyjności, więc prawdopodobnym jest, iż stanie się, a może już stał, podstawowym wyposażeniem armii świata. A od tego będzie już tylko jeden krok do przyjęcia podejścia “szybkiego, precyzyjnego i bezkrwawego” rozwiązywania niebezpiecznych sytuacji za pomocą dronów bojowych. To co pięknie brzmi na papierze niekoniecznie jest takim w praktyce. Dlatego powstała nasza kampania. Chcemy dostarczać rzetelną wiedzę, podnosić argumenty za i przeciw, po to by dać polskim obywatelom szansę do wypracowania sobie własnego zdania na ten temat.

Dlaczego teraz?

 • Polska jest jednym z najbardziej zainteresowanych rozwojem SBBPL, czyli systemów dronów bojowych państw: należy do „klubu” siedmiu współpracujących w tym obszarze państw UE i pracuje nad tzw. Narodowy Program Systemów Bezzałogowych, widząc w tych technologiach szansę na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz potencjału naukowego.
 • W polskich mediach i publikacjach naukowych uwagę poświęca się raczej aspektom technicznym i gospodarczym tych planów. Brak jest natomiast debaty publicznej o aspektach etycznych i prawnych nabycia i używania dronów bojowych, a społeczeństwo obywatelskie dotychczas nie wypowiedziało się szerzej w tym temacie. W tym celu powstał projekt “Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców”, a w jego ramach – kampania “5 ton nad ziemią. Patrz wyżej!”.

Nasze działanie to odpowiedź na:

 • brak dyskusji nt. prawnego i etycznego wymiaru tych systemów
 • brak świadomości co do ewentualnych, długofalowych efektów (np. wioska ostrzelana przypadkowo przez wojsko za pomocą drona chętniej przyłączy się do opozycji niż wesprze siły niosące pokój).
 • w obliczu planów nabycia tego uzbrojenia w najbliższych latach

Polski rząd odpowiada za działania naszego wojska, co oznacza, że to my, obywatele jesteśmy odpowiedzialni za to w jaki sposób nasi żołnierze będą walczyli o pokój i nieśli pomoc za granicami kraju.

Polska znana jest ze swojej tragicznej historii, umiłowania pokoju i SOLIDARNOŚCI- także tej międzynarodowej.  A świadomy Polak umie odnaleźć się w wojnie informacyjnej i propagandzie jakiej poddane są nasze media.

Za “5 ton nad ziemią “ kryją się eksperci i organizacje społeczne, które chcą tą nierzadko skomplikowaną i złożoną wiedzę przełożyć na język “zwykłego Kowalskiego”.

Robimy to w ramach

 • “Tygodnia wiedzy o obronności”
 • konkursu debat akademickich
 • konkursu na esej
 • lekcji pilotażowych na uczelniach wyższych
 • współpracy z zainteresowanymi podmiotami

i konferencji otwartej dla każdego obywatela, na której będzie miał okazję zadać pytanie władzom, organizacjom społecznym, ekspertom czy ekipie “5 ton nad ziemią”.

kontakt:

5ton@iclhr.org

www.5ton.pl


 

Kampania społeczna „5 ton nad ziemią” jest realizowana przez fundację Inicjatywa na rzecz Międzynarodowego Prawa Karnego i Praw Człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej (ICLHR), w partnerstwie z Polskim Czerwonym Krzyżem, Fundacją Polska Debatuje oraz Norweskim Stowarzyszeniem Pokojowym Fredslaget.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
 • otwarty kurs internetowy “Na straży”
 • praktyczna edukacja prawna w szkole
 • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności