STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Akcja „Nie dla filtrowania internetu!”

Coraz więcej organizacji pozarządowych apeluje o powstrzymanie dyrektywy wprowadzającej filtrowanie internetu.

Chodzi o projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, której jeden z przepisów nakłada obowiązek na pośredników internetowych (takich, jak Facebook, Youtube itp.) filtrowania publikowanych treści pod kątem naruszania prawa autorskiego.

Organizacje pozarządowe widzą wiele zagrożeń związanych z proponowaną zmianą. Jednym z nich jest ograniczenie wolności wypowiedzi, ponieważ politycy dostaną narzędzie, które w złej intencji może być wykorzystane do innych celów niż tylko ochrona praw autorskich. Fundacja ePaństwo podaje przykład Hiszpanii, która wykorzystuje filtry do walki z nielegalnym hazardem, jednak to samo narzędzie posłużyło też do powstrzymywania referendum w Katalonii.

Poza tym organizacje wykazują, że algorytmy się nie sprawdzają. Automatyczne systemy nie widzą kontekstu sytuacji. Jest wiele przypadków blokowania filmów uznanych za łamiące prawa autorskie, mimo że np. wykorzystywano cudze utwory w ramach tzw. dozwolonego użytku. Dalej będą się pojawiały treści intencjonalnie naruszające prawa autorskie, ponieważ algorytmy działają schematycznie i zawsze można je ominąć.

Organizacje pozarządowe zorganizowały akcję na Facebooku zachęcają do działania przeciwko proponowanym zmianom. Przyłączyły się do niej: Centrum Cyfrowe, Fundacja Panoptykon, Fundacja ePaństwo i Fundacja Nowoczesna Polska. Proponują popularyzację akcji i bezpośrednie kontaktowanie się z europosłami. Z wydarzeniem można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności