STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Kim jest „aktywny obywatel” – pokaż, że nie jest Ci wszystko jedno i weź udział w badaniu!

Pomóż ISP w pracy nad przygotowaniem europejskiego badania “Indeks Aktywnego Obywatelstwa” i wypełnij ankietę, wyjaśniając, kim jest aktywny obywatel.

Czy posiadanie obywatelstwa demokratycznego państwa sprowadza się obecnie tylko do cyklicznego udziału w głosowaniu? A może jest czymś więcej? Czy obywatele i obywatelki powinni angażować się częściej – na przykład wpływając na treść decyzji podejmowanych na różnych szczeblach administracji, dbając o swoje otoczenie, czy współtworząc usługi społeczne, odpowiadające na potrzeby lokalnej wspólnoty? Czy z byciem zaangażowanym obywatelem i obywatelką wiąże się posiadanie określonych zainteresowań lub prezentowanie konkretnych postaw?

27. rocznica wolnych wyborów demokratycznych w Polsce to dobra okazja, żeby przyjrzeć się bliżej temu, jak Polki i Polacy rozumieją swoje członkostwo w grupie politycznej. Od jakiegoś czasu pokazują coraz silniej, że zależy im na uzyskaniu większego wpływu na funkcjonowanie demokracji – na jej krajowym jak i lokalnym poziomie. Chcą by ich zdanie było częściej uwzględniane przez politycznych przedstawicieli. Biorą także sprawy w swoje ręce i samoorganizują się w interesie lokalnej wspólnoty oraz szerszych grup społecznych.

Ale może wszystko, co zostało napisane powyżej, to tylko nasze mylne wyobrażenia, a rzeczywistość jest inna? Zależy nam na poznaniu różnorodnych opinii na ten temat i dlatego każdy głos się dla nas liczy!

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety (zajmuje to do 10 minut), przygotowanej przez grupę roboczą ds. partycypacji, utworzoną spośród członków dwóch europejskich sieci organizacji obywatelskich – Volonteurope oraz European Civic Forum. Instytut Spraw Publicznych współprzewodniczy tej grupie roboczej z ramienia drugiej z tych organizacji. Ankieta została przetłumaczona i w tym samym czasie ogłoszona w 7 innych europejskich językach. Dzięki temu dowiemy się, czy sposób postrzegania aktywnego obywatela różni się w poszczególnych europejskich społeczeństwach.

Zachęcamy do wyrażenia opinii i wypełnienia naszej ANKIETY już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności