STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Amatorszczyzna organów publicznych przy anonimizacji dokumentów

Portal Niebezpiecznik przedstawił przykład trzech instytucji, które powierzchownie chronią dane osobowe obywateli.

Osoby składające petycje do urzędów państwowych mają prawo do nie podawania do publicznej wiadomości ich danych identyfikacyjnych. Uprawnienie zawarte w ustawie o petycjach jest bardzo ważne, szczególnie w kontekście sygnalistów. Przykładowo uwagi policjanta wobec praktyki stosowania przepisów ustawy o Policji mogłyby zostać źle odebrane przez kierownictwo jego jednostki. Gdyby nie prawo do zachowania anonimowości, prawdopodobnie taka osoba nie odważyłaby się  przedstawić swojego stanowiska.

Niestety w tak ważnej sprawie, organy publiczne nie zachowują wystarczającej ostrożności. Rządowe Centrum Legislacji stosuje czarne zasłonki na dokumentach PDF. Jednakże bardzo łatwo dowiedzieć się, co jest napisane w ocenzurowanym miejscu kopiując tekst z zaciemnionego miejsca. Natomiast Sejm RP zapomina, że nie tylko tytuł i treść dokumentu mogą zawierać wrażliwe informacje, ale również opcja właściwości w pliku tekstowym.

Ostatnim przykładem niekompetencji władz w ochronie danych osobowych obywateli są wyroki sądów. Ich anonimizacja jest częściowo zautomatyzowana, jednak pomija się przy tym niestety takie informacje jak adresy mailowe i strony internetowe, których znajomość ułatwia osobom trzecim ustalić tożsamość konkretnej osoby.

Portal Niebezpiecznik postanowił zwrócić się od Sejmu oraz Rządowego Centrum Legislacji z informacją o zaobserwowanych problemach. Pozostaje nam czekać na odpowiedź ze strony tych instytucji. Zachęcamy jednak do przyglądania się praktykami anonimizacji danych przez instytucje w naszym otoczeniu. Być może jest to szerszy problem, który można rozwiązać wnosząc uwagi do organów publicznych w naszym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności