STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Apel o ratyfikację konwencji antyprzemocowej

28 stycznia Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz 21 organizacji pozarządowych (w tym m.in. Amnesty International Polska, Helińska Fundacja Praw Człowieka i Instytut Spraw Publicznych) zaapelowało o pilną ratyfikację konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

aut. European Parliament, CC BY-NC-ND 2.0, flickr.com

aut. European Parliament, CC BY-NC-ND 2.0, flickr.com

Treść apelu organizacji:

Co roku ponad 150 kobiet ginie z rąk domowych oprawców, 800 tysięcy jest ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej, a – szacunkowo – około 4 milionów przemocy psychicznej i ekonomicznej. Ofiarami przemocy domowej są również dzieci, mężczyźni, ludzie starzy. Dla setek tysięcy kobiet dom jest bardziej niebezpiecznym miejscem niż ulica, również dlatego, że przemoc domowa nie zawsze jest wykrywana. Kobiety boją się i wstydzą o niej mówić. Wiele z nich uważa, że przemoc jest czymś nieuniknionym, “naturalnym”, wpisanym w życie rodzinne. Nieprawda! Każda osoba ma prawo do bezpieczeństwa i nietykalności cielesnej! Każda ma prawo do szczęścia i rozwoju! Przemoc domowa przekreśla te prawa i unieważnia je. Jest przyczyną cierpienia kobiet, dzieci, ludzi słabych, całych pokoleń, bo przemoc rodzi przemoc. Zerwijmy krąg przemocy!  Nazwijmy przemoc najbardziej perfidnym i okrutnym złem, które krzywdzi, kaleczy, niszczy jednostki, rodzinę i społeczeństwo.

„Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” jest kompleksowym i skutecznym narzędziem walki z przemocą. Apelujemy do polskiego Sejmu o natychmiastową ratyfikację Konwencji! Jest ona potrzebna krzywdzonym kobietom, dzieciom, wszystkim ofiarom i świadkom przemocy. Nic nie usprawiedliwia opóźnień w ratyfikacji! Żaden pretekst nie jest wart cierpienia, krzywdy, zdrowia i życia  kobiet.

Organizacje pozarządowe działające na rzecz praw człowieka, równości kobiet i mężczyzn, budowy społeczeństwa obywatelskiego domagają się natychmiastowej ratyfikacji i urzeczywistnienia zapisów Konwencji.

 

„STOP” DLA PRZEMOCY! „TAK” DLA KONWENCJI!


 

Źródło: http://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/news/show/apel_kongresu_kobiet_i_organizacji_pozarzadowych_o_ratyfikacje_konwencji_antyprzemocowej

Więcej informacji: http://wyborcza.pl/1,91446,17326518,Organizacje_pozarzadowe__apel_o_pilna_ratyfikacje.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności