STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Apel o zniesienie karalności znieważenia prezydenta

Organizacje pozarządowe zwróciły się do Prezydenta RP o podjęcie prac nad zmianami w kodeksie karnym, które uchylą karalność za znieważenie prezydenta.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wspólnie z Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Centrum im. Adama Smitha oraz Instytutem Jagiellońskim zwróciła do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie prac nad zmianami w kodeksie karnym, które uchylą karalność za znieważenie prezydenta.

Niedługo po wystąpieniu organizacji pozarządowych Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że już trwają intensywne prace nad projektem ustawy, który zniesie przepisy dotyczące znieważenie prezydenta. Na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział: „Znosimy karalność znieważenia Prezydenta i podkreślamy, że to jest podstawowa gwarancja debaty wolnej, niezależnej i swobodnej”.

Kwestią znieważenia prezydenta zajęli się niedawno także posłowie. 10 lutego 2016 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który zakłada usunięcie z kodeksu karnego zarówno przepisów o publicznym znieważeniu prezydenta jak i znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu RP. Projekt trafił już do pierwszego czytania.

HFPC przyjmuje z uznaniem proponowane zmiany. Od wielu lat Fundacja podkreśla, że konieczna jest publiczna dyskusja nad zasadnością utrzymywania karalności znieważenia prezydenta (przykładowe wystąpienie dostępne jesttutaj). W ocenie HFPC takie przepisy nie odpowiadają standardom wypracowanym przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. W orzecznictwie ETPC postuluje złagodzenie przepisów dotyczących osób pełniących funkcje publiczne. Kodeks karny zawiera odwrotną gwarancję –  wzmacnia ochronę dobrego imienia prezydenta RP.

Z treścią apelu można zapoznać się tutaj.


Źródło: http://www.hfhr.pl/apel-o-zniesienie-karalnosci-zniewazenia-prezydenta/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności