STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Apel w sprawie ochrony pszczół

Greenpeace Polska zorganizowało internetową zbiórkę podpisów pod apelem do ministrów rolnictwa i środowiska o przyjęcie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających jest dokumentem stworzonym przy współpracy Greenpeace Polska, związków pszczelarskich, naukowców oraz osób i instytucji związanych z pszczołami. Celem opracowania jest określenie standardów, które pomogą zapobiec masowemu wymieraniu zapylaczy. Jednak oprócz rekomendacji można znaleźć tam też wiele informacji o samych pszczołach: o tym jakie są ich potrzeby i przynoszą korzyści dla ludzi i środowiska.

Autorzy strategii proponują m.in. zobowiązanie rolników do konsultowania stosowanych pestycydów z lokalnymi pszczelarzami  i wprowadzenie sankcji za spowodowanie zatrucia pszczół.  Jest to jeden z głównych powodów masowego wymierania owadów zapylających wymienionych w Strategii. W tym miesiącu zginęło na Pomorzu około 10 milionów pszczół przez zastosowanie pestycydów na polach rzepaku.

Z treścią Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających można zapoznać się tutaj. Dostępna jest również skrócona wersja dokumentu. Podpisy pod apelem można składać pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności