STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Czy aplikacje smogowe zapewniają prywatność?

Czy oprogramowanie pozytywnie działające w obszarze ochrony środowiska jest takie również w kwestii zachowania poufności? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Panoptykon.

Fundacja przyjrzała się 7 popularnym aplikacjom do mierzenia zanieczyszczenia powietrza na danym terenie: Jakość powietrza, Smog Kraków, AirVisual, Plume, Zanieczyszczenie powietrza, Kanarek, Smok-smog. Przeanalizowano takie aspekty ich działania, jak: polityka prywatności, katalog gromadzonych danych, czy udostępnianie informacji podmiotom trzecim.

Z analizy aplikacji mobilnych wynika, że w kwestii ochrony prywatności pozostawiają one wiele do życzenia. Większość z nich nie udostępniła swoich polityk prywatności, a reszta publikowała je w języku angielskim z małą ilością konkretów. Niepokój Panoptykonu wzbudził zakres zbieranych danych, takich jak geolokalizacja, adresy e-mail, dane logowania do serwisów społecznościowych itp. Dodajmy, że nie są to informacje niezbędne do działania aplikacji.

Fundacji nie udało się uzyskać informacji na temat tego, w jakim celu dane te są zbierane i przetwarzane. Organizacja nie znalazła też informacji o udostępnianiu zebranych danych podmiotom zewnętrznym.

Tej zimy temat zanieczyszczenia powietrza stał się bardzo głośny w Polsce. Mimo występowania tego zjawiska wcześniej, teraz szczególnie zaczęto zwracać na nie uwagę, a aplikacje smogowe stały się bardzo popularne. Można dowiedzieć się dzięki nim np. o stężeniu szkodliwych pyłów, aby uniknąć wychodzenia z domu w tym czasie. Aplikacje te mają też pozytywny wpływ na wzrost świadomości narastającego problemu. Przy tym wszystkim nie można jednak zapominać o innym ważnym problemie, jakim jest naruszanie ochrony prywatności przy wykorzystywaniu urządzeń i aplikacji mobilnych.

Z analizą Fundacji Panoptykon można zapoznać się tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności