STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Atak na dziennikarza relacjonującego wydarzenia w Puszczy Białowieskiej

– Wzywamy organy ścigania do przeprowadzenia skutecznego śledztwa mającego na celu dokładne wyjaśnienie tej sprawy oraz pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców ataku, z uwzględnieniem gwarancji służących ochronie bezpieczeństwa dziennikarzy – czytamy w stanowisku Fundacji Helsińskiej dotyczącym ataku na dziennikarza relacjonującego wydarzenia w Puszczy Białowieskiej.

Wydarzenia w Puszczy Białowieskiej

W sobotę, 29 lipca 2017 r., jeden z dziennikarzy Polsat News relacjonujący wydarzenia w Puszczy Białowieskiej został pobity i trafił do szpitala. Z informacji prasowych wynika, że sprawcami napaści byli pracownikami jednej z firm biorących udział w wyrębie lasu w tamtym regionie.

Bezpieczeństwo dziennikarzy

HFPC podkreśla, że atak na dziennikarzy relacjonujących wydarzenia publiczne stanowi drastyczną ingerencję w wolność słowa i zagraża przede wszystkim prawu społeczeństwa do pozyskiwania informacji za pośrednictwem mediów. Dlatego też państwo ma pozytywny obowiązek ochrony dziennikarzy przed zagrożeniami oraz rzetelnego zbadania wszelkich skierowanych przeciwko nim aktów przemocy. Kluczowe jest także, aby sprawcy przestępstw przeciwko dziennikarzom nie pozostali bezkarni.

„Helsińska Fundacja Praw Człowieka będzie monitorować dalsze działania organów państwa w sprawie ataku na dziennikarza stacji Polsat News” – napisano w stanowisku.

Seria ataków

Dzisiejsze stanowisko jest kolejnym stanowiskiem wydanym w ostatnim czasie, w którym HFPC zwraca uwagę na warunki pracy i bezpieczeństwo dziennikarzy. Zdaniem HFPC, w ostatnim czasie nastąpiło niepokojące obniżenie poziomu bezpieczeństwa dziennikarzy relacjonujących wrażliwe wydarzenia publiczne, takie jak demonstracje czy protesty.

HFPC odnosiła się do przypadków ataków na dziennikarzy TVP relacjonujących demonstracje pod Sejmem, i manifestacje 10 lipca 2017 r., a także utrudniania pracy dziennikarzy w grudniu 2016 r. HFPC interweniowała również u Komendanta Głównego Policji  w sprawie wydarzeń na meczu piłki nożnej między Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna, podczas którego część policjantów była ubrana w kamizelki charakterystyczne dla przedstawicieli mediów relacjonujących wydarzenie.

HFPC ponownie apeluje do uczestników wydarzeń publicznych o respektowanie roli i zadań znajdujących się na miejscu mediów. „Zwracamy się też do służb policyjnych o rozwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek działań, które mogłyby prowokować akty agresji wobec dziennikarzy i jednocześnie o podjęcie wszelkich możliwych kroków mogących przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa dziennikarzy w trakcie wydarzeń, podczas których są oni szczególnie narażeni na ataki” – napisano w stanowisku.

HFPC będzie monitorować dalsze działania organów państwa w sprawie ataku na dziennikarza stacji Polsat News.

Stanowisko HFPC dostępne jest tutaj.

Źródło: http://www.hfhr.pl/atak-na-dziennikarza-relacjonujacego-wydarzenia-w-puszczy-bialowieskiej/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności