STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Audyt rządów PO-PSL

11 maja w Sejmie PiS zaprezentował audyt rządów PO-PSL. Opozycja twierdzi, że jest nierzetelny i nie można go nazwać audytem tylko propagandą.

Prawo i Sprawiedliwość długo zapowiadało przeprowadzenie audytu 8-letnich rządów Donalda Tuska i Beaty Szydło. Politycy opozycji twierdzą, że decyzja o przeprowadzeniu sprawozdania w tym tygodniu, była umotywowana odwróceniem uwagi od niedawnej demonstracji KODu i innych ugrupowań.

Obrady izby niższej parlamentu trwały prawie cały dzień. Wystąpienie rozpoczęła premier Beata Szydło, później każdy z ministrów wypowiedział się o sytuacji w ich resortach. Wypowiedzi członków rządu trwały 10 godzin, z czego na dyskusję pozostawiono 2 godziny.

Ministrowie postawili bardzo poważne zarzuty poprzedniej ekipie. Premier zarzuciła, że państwo straciło 340 mld złotych. Nie powiedziała dokładnie w jaki sposób, jednak Elżbieta Witek w rozmowie z dziennikarzami precyzowała, że chodzi o problemy z rozliczaniem podatku VAT. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i minister cyfryzacji Anna Streżyńska zarzucali nieudolność we wprowadzaniu rządowych systemów informatycznych. Minister skarbu Dawid Jackiewicz zarzucał prezesom spółek skarbu państwa wydatki na fanaberie.

Ministrowie związani z bezpieczeństwem publicznym zarzucili rządom PO-PSL osłabienie suwerenności kraju i stosowanie metod niedemokratycznych. Mariusz Błaszczak krytykował likwidację posterunków policji i działania innych służb. Mariusz Kamiński stwierdził natomiast, że inwigilowano 52 dziennikarzy (w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji złożyła już Fundacja Panoptykon). Ostatnim ministrem, który zabrał głos był Antoni Macierewicz. Powiedział, że polska armia po 8 latach jest w stanie katastroficznym, ponieważ poprzednicy traktowali wojsko na samym końcu priorytetów rządowych.

Wszystkie ugrupowania opozycyjne (w tym klub Kukiz’15) wypowiedziały się krytycznie o wystąpieniu rządu. Krytykowano organizację obrad sejmu, gdzie przedstawiciele władzy mieli 10 godzin na przedstawienie swoich zarzutów, a reszcie dano tylko 2 godziny na dyskusję. Poza tym, zwracano uwagę, że sprawozdania rządu nie można nazwać audytem, ponieważ nie zajęła się nim żadna instytucja zewnętrzna i niezależna.

Platforma Obywatelska odpierała zarzuty stawiane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zwracała uwagę na brak dokładnych informacji, dzięki którym można by było zweryfikować oskarżenia. Przedstawiciele PO pokazywali też sukcesy swoich rządów, jak np. utrzymanie dodatniego PKB.

Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom w Sejmie, że audyt jest niepełny, a w najbliższym czasie możemy się spodziewać podobnych wystąpień co 11 maja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności