STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Autouzupełnianie a prawo do prywatności

„Prawo do bycia zapomnianym” to nie tylko wyniki wyszukiwania – dowodzi sprawa, którą zajęła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13 maja 2014 roku osoby, których dane znajdują się na wynikach wyszukiwania, mogą poprosić operatora o usunięcie konkretnego linku. W przypadku odmowy można zwrócić się do właściwego organu nadzorczego lub sądowego.

Problem w tym, że prywatność może zostać naruszana przez wyszukiwarki internetowe nie tylko przez konkretne wyniki, ale też podpowiedzi pojawiające się przy wpisywaniu haseł. W ten sposób został poszkodowany klient Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na portalu pewnej gazety opublikowano artykuł o jego działalności zawodowej. W komentarzu do tekstu znalazła się treść, w której ujawniono informację z życia intymnego pokrzywdzonego. Szybko usunięto wiadomość niezwiązaną z tematem artykułu oraz wynik wyszukiwania, ale przy wpisywaniu imienia i nazwiska pojawiały się podpowiedzi dotyczące spraw intymnych.

Sprawę udało się pomyślnie rozwiązać przed wejściem na drogę sądową. Google Poland Sp. z o.o. na wniosek pełnomocnika pokrzywdzonego usunęło treści generowane przez ich wyszukiwarkę. Należy się jednak zastanowić, czy nie potrzebne jest szersze uregulowanie kwestii ochrony danych osobowych przez wyszukiwarki internetowe.

Artykuł na stronie HFPC

  1. Proszę o usunięcie przez Word Press moich danych osobowych z Portalu Watchdog Portal albowiem
    już nie chcę korzystać z usług tej witryny ani otrzymywać newsletter,s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności