STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Bliscy nam ludzie odnoszą sukcesy

W ostatnim czasie z dumą obserwowaliśmy sukcesy Katarzyny Okuniewskiej z Wołomina i Aliny Czyżewskiej z Gorzowa Wielkopolskiego. Obie są uczestniczkami Szkoły Inicjatyw Strażniczych.

Pod koniec września zakończyła się długa batalia o zatrzymanie rozbudowy wysypiska śmieci w gminie Wołomin. Historia taka jakich wiele – nie poinformowano w odpowiednim czasie mieszkanek i mieszkańców, że wysypisko zamiast być zamknięte zostanie rozbudowane. Pomimo wątpliwości co do legalności inwestycji, systematycznie wydawano na nią pieniądze – jakże łatwo wtedy pokazać protestujących jako osoby, które przyczyniają się do marnotrawstwa publicznego grosza. A gdy to nie pomogło, oskarżono osoby które zajęły się informowaniem mieszkańców o tym jaka jest sytuacja, o to że szargają dobre imię spółki komunalnej i postraszono karą w wysokości 120 tys. złotych. Wydano też kolejne pieniądze podatników na walkę z zaniepokojonymi mieszkańcami. A tymczasem co się okazało? Wysypisko powstało z rażącym naruszeniem prawa. Wszystkie pieniądze zostały wyrzucone w błoto. A mieszkańcom zafundowano niepotrzebne nerwy. Gratulujemy mieszkankom i mieszkańcom Wołomina i Katarzynie Okuniewskiej wytrwałości, analitycznych zdolności i tego, że ochronili swoje prawa.

Z kolei Alina Czyżewska wsparła środowisko artystyczne w Toruniu swoją wiedzą i kontaktami. Sprawą, w którą się zaangażowała, był wybór dyrektora jednego z toruńskich teatrów. Dla artystów niejasne były okoliczności unieważnienia konkursu na dyrektora, który został wybrany niemal jednogłośnie przez komisję w konkursie na to stanowisko. Nie pomogła masowa mobilizacja środowiska w całym kraju, nie pomogła Pani Minister Kultury, ale dzięki użyciu prawa – zareagowała wojewoda kujawsko-pomorska i wniosła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Alina nie odpuszczała tematu i mobilizowała nas do pomocy. Sprawa się nie skończyła więc trzymamy kciuki.

Gratulujemy konsekwencji i nieustępliwości, świadomości jak powinien wyglądać praworządny świat. Katarzyno i Alino, jesteście tymi pozytywnymi przykładami które pokazują jak działać.

Autorka: Katarzyna Batko-Tołuć, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności