STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Co dalej ze zgromadzeniami?

Prezydent zawetował forsowaną w pośpiechu przez połów PiS nowelizację ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Zasadniczym celem zmian przepisów jest wprowadzenie hierarchii przy organizowaniu zgromadzeń. W przypadku kolizji manifestacji w  pierwszej kolejności decydujące ma być to, przez kogo jest organizowana. Pierwszeństwo mają uzyskać instytucje publiczne oraz kościoły. W drugiej kolejności istotny jest rodzaj zgromadzenia, tutaj pierwszeństwo mają mieć zgromadzenia cykliczne nad standardowymi i spontanicznymi. Organem decydującym o statusie „cyklicznym” ma być wojewoda, od którego decyzji nie przewidziano odwołania.

Do tej pory w polskich przepisach nie obowiązuje hierarchia organizatorów zgromadzeń. Inicjatorem manifestacji może być każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych. W przypadku kolizji decydująca jest kolejność zgłoszeń. Mimo to dopuszcza się możliwość odbycia dwóch osobnych skupisk w tym samym miejscu, o ile nie będą sobie przeszkadzały. W pierwotnym projekcie nowelizacji nie było takiej możliwości, aby np. mogły odbyć się kontrdemonstracje.

Prace nad przyjęciem nowelizacji ustawy – Prawo o zgromadzeniach przebiegało w ekspresowym tempie. 18 listopada nadano jej numer druku sejmowego i skierowano na pierwsze czytanie. 2 grudnia Sejm ostatecznie projekt przyjął, 7 grudnia Senat wniósł dwie poprawki do projektu, w których zakwestionowano brak możliwości kontrmanifestacji i wprowadzano 14-dniowy okres vacatio legis. 13 grudnia Sejm przyjął poprawki Senatu i przekazał ustawę do Prezydenta. 29 grudnia Andrzej Duda postanowił skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Głowa państwa miała wątpliwości, co do statusu zgromadzeń cyklicznych, braku możliwości odwołania od decyzji wojewody oraz stosowania nowo ustanowionych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie.

Proponowane przez posłów PIS zmiany wywołały wielkie oburzenie ze strony opozycji i organizacji pozarządowych. Ich zdaniem ograniczają one podstawowe prawo w państwie demokratycznym do manifestacji. Przed  głosowaniem w Sejmie Akcja Demokracja zebrała 10 tyś. podpisów skierowanych do działaczy opozycji antykomunistycznej w PIS, aby zachowali wolność zgromadzeń, o którą walczyli w czasach Polski Ludowej. Negatywne opinie do nowelizacji wydał Sąd Najwyższy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Gdy projekt został skierowany do prezydenta, aż 194 NGOsów wystosowało apel do głowy państwa, aby zawetował nowelizację.

Andrzej Duda po raz pierwszy zawetował ustawę przyjętą przez obecny Sejm. Dla jednych jest to oznaka próby niezależności prezydenta od partii rządzącej, która poparła jego kandydaturę. Dla opozycji jest to działanie pod publiczkę, ponieważ zasadniczo głowa państwa nie zawetowała ustawy, a jedynie przekazała ją do  Trybunału Konstytucyjnego, którego niezależność po odejściu prof. Andrzeja Rzepińskiego budzi wśród nich wątpliwości.

Z treścią nowelizacji można zapoznać się tutaj. Ze zwięzłym omówieniem tego projektu można zapoznać się w artykule ze strony ngo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności