STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Cudzoziemcy gorzej traktowani na rynku pracy?

O problemach cudzoziemców na polskim rynku pracy w Polskim Radiu 24 mówiła Anna Trylińska, prawniczka Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Choć cudzoziemcy w Warszawie zarabiają przeciętnie ok. 30% mniej niż Polacy, według Anny Trylińskiej to nie dyskryminacja ze względu na kraj pochodzenia jest problemem.

Udzielamy porad antydyskryminacyjnych i dla Polaków, i dla cudzoziemców. W ten sposób próbujemy też badać sytuację cudzoziemców w Polsce. Kiedy pytamy ich, czy Polacy, którzy wykonują podobną pracę, zarabiają większe kwoty, albo czy otrzymują wynagrodzenie, podczas gdy oni tego wynagrodzenia nie otrzymują, często deklarują, że Polacy również nie są opłacani przez tych pracodawców, czyli nie można tutaj mówić o dyskryminacji z uwagi na kraj pochodzenia – stwierdza prawniczka Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Cudzoziemcy często pracują bez umowy albo na umowę o dzieło, a funkcjonujący obecnie względem obywateli sześciu państw trzecich (takich jak Białoruś czy Ukraina) system uproszczonej procedury oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy powoduje wiele nadużyć, m.in. przez wydawanie fałszywych oświadczeń lub kupowanie. Niekiedy firma, która wydała oświadczenie, nie może zatrudnić cudzoziemca, przez co w efekcie musi on podjąć pracę w innej, do czego nie ma uprawnień (o czym często nie wiedzą też sami pracodawcy).

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę sytemu oświadczeń o zamiarze pracy dwoma rodzajami zezwoleń – na pracę sezonową i krótkoterminową. Anna Trylińska jako rozwiązanie problemu nierówności postuluje wzmożenie kontroli oświadczeń; samo zrównanie praw pracowników z zagranicy z pracownikami polskimi jest rozwiązaniem słusznym, choć spowoduje, że liczba cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski wykonywać pracę zmaleje, ponieważ pracodawcom nie opłaca się zatrudniać osób, które mają podobne kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności