STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Po co dawać uprawnienia, które nie zostaną wykorzystywane?

Straż Graniczna dostała rok temu możliwość montowania kamer w pobliżu granic. Powstało ich… zero.

Fundacja Panoptykon rok temu krytycznie odnosiła się do nadania nowych uprawnień dla Straży Granicznej. W swoim stanowisku stwierdzono, że na początku należy wprowadzić ogólną ustawę o monitoringu wizyjnym, a później dopiero wprowadzać konkretne zapisy dla poszczególnych służb. Poza tym, wątpliwości organizacji budził zasięg geograficzny ustawy oraz kwestia ochrony danych osobowych.

Fundacja Panoptykon postanowiła sprawdzić, jak po roku Straż Graniczna wykorzystuje swoje nowe uprawnienia. W związku z tym wystosowano do Komendanta Głównego SG wniosek o udostępnienie informacji publicznej z 4 pytaniami odnoszącymi się do stosowania monitoringu. Z odpowiedzi okazało się, że do tej pory służba nic nie zrobiła w związku z nowymi możliwościami.

Jak widać nowelizacja przepisów nie wynikała z rzeczywistych potrzeb, a jedynie jest zapisem, który wprowadzony jest na zapas, jakby w przyszłości wynikała taka potrzeba. W dyskursie na temat zagrożenia antyterrorystycznego dominuje przekonanie o potrzebie zwiększania uprawnień służb. Jednak podany przykład pokazuje, że niektóre dodatkowe zapisy służą jedynie dla pozorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności