STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Debata o dylematach Unii Europejskiej w sferze ochrony danych osobowych

Kto zmusi amerykańskie firmy do przestrzegania europejskich standardów ochrony danych osobowych? Czy w imię walki z terroryzmem powinniśmy tworzyć kolejne systemy masowej inwigilacji? Fundacja Panoptykon zaprasza na debatę z udziałem eurodeputowanego Michała Boniego, pełniącego obowiązki Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzeja Lewińskiego oraz niezależnych ekspertów. Spotkanie będzie pierwszą okazją do zadania na forum trudnych pytań o przyszłość ochrony danych osobowych i praw obywateli Unii Europejskiej w kontekście reakcji służb i polityków na niedawne zamachy we Francji.

Panoptykon

Logo Fundacji Panoptykon.

Koniec stycznia to tradycyjnie czas dyskusji o ochronie danych osobowych. 28 stycznia od lat jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Cykl wydarzeń związanych z tym tematem rozpocznie debata z przedstawicielami instytucji, które mają decydujący wpływ na kształt przepisów o ochronie danych osobowych oraz na praktykę ich przestrzegania. Spotkanie współorganizowane jest przez Fundację Panoptykon i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.

Swój udział potwierdzili: europoseł Michał Boni (członek Komisji LIBE), pełniący obowiązki GIODO Andrzej Lewiński, Mirosław Wróblewski (członek zarządu Agencji Praw Podstawowych), dr Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju Collegium Civitas) oraz Katarzyna Szymielewicz (prezeska Fundacji Panoptykon). Tematem dyskusji będą kluczowe dylematy, z którymi Unia Europejska mierzy się w obszarze ochrony danych osobowych.

„Ton wypowiedzi polityków i działania służb – m.in. aresztowania osób, które wyraziły swoje poparcie dla zamachowców – nie pozostawiają wątpliwości, że grozi nam dalsze ograniczanie praw obywatelskich w imię walki z terroryzmem”, komentuje prezeska Fundacji Panoptykon. „Pojawiły się tak radykalne propozycje, jak stworzenie europejskiego systemu gromadzenia i wymiany danych pasażerów linii lotniczych, powrót obowiązkowej retencji danych telekomunikacyjnych czy przywrócenie wewnętrznych granic w Unii Europejskiej. Nie można ich zostawić bez komentarza”, dodaje.

Debata „Od regulacji Internetu po bezpieczeństwo publiczne – dylematy ochrony danych osobowych w UE” odbędzie się w poniedziałek, 26 stycznia 2015 r., o godz. 10.00 w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie, ul. Jasna 14/16a. W programie przewidziany jest czas na otwartą dyskusję.

Udział w spotkaniu wymaga potwierdzenia drogą mailową (epwarszawa@europarl.europa.eu) lub telefonicznie (22 595 24 71). Transmisja na żywo będzie dostępna w Internecie za pośrednictwem strony Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

Więcej informacji i ciekawostek związanych z ochroną danych osobowych pojawiać się będzie przez cały tydzień na stronie Fundacji Panoptykon (panoptykon.org).

Więcej informacji udziela:

Katarzyna Szymielewicz – 692 404 096, katarzyna.szymielewicz@panoptykon.org

Źródło: informacja prasowa Fundacji Panoptykon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności