STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Debata: Jak Polska pomaga uchodźcom?

Grupa Zagranica, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, uchodźcy.info i MamPrawoWiedziec.pl sprawdziły, jaką politykę wobec kryzysu migracyjnego i uchodźców prowadził polski rząd w 2016 r. Wyniki poznamy podczas debaty 12 grudnia w Warszawie.

– Priorytetowe i bezdyskusyjne jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Nie możemy zgodzić się ani na szantaże, ani w, imię poprawności politycznej, na jakiekolwiek narzucone nam kwoty uchodźców do przyjęcia – mówiła Beata Szydło w kampanii wyborczej. Pół roku później na międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Syrii w Londynie zapowiedziała, że: – Polska dołącza do państw, które przeznaczają środki finansowe na pomoc humanitarną w Syrii. Chcemy w ten sposób doprowadzić do rozwiązania problemu, który narodził się tam na miejscu, by Syryjczycy mogli wrócić do domów.

Cztery organizacje: Grupa Zagranica, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, uchodźcy.info i MamPrawoWiedziec.pl sprawdziły, jaką politykę wobec kryzysu migracyjnego i uchodźców prowadził polski rząd w 2016 r. Na pomoc humanitarną w odpowiedzi na kryzys syryjski Polska wysłała 34,7 mln zł.

Choć Polska nie uczestniczy w unijnym systemie relokacji, to uchodźcy stale napływają do naszego kraju – najczęściej zza naszej wschodniej granicy (z Czeczenii czy Tadżykistanu). Od początku roku do 9 listopada ochronę międzynarodową na terenie Polski otrzymało 241 osób, w tym 39 Syryjczyków. Rocznie na decyzję czeka kilkanaście tysięcy wnioskujących. Wypowiedzi polityków niechętne uchodźcom oraz podobne nastawienie polskiego społeczeństwa spowodowały jednak, że ich wjazd jest obecnie utrudniony – wiele osób nie jest wpuszczana do naszego kraju i jest zawracana na polskiej granicy.

Czy pomoc, której Polska udziela uchodźcom jest wystarczająca? Ile jako państwo bogatsze, będące w stanie pokoju, powinniśmy zrobić, aby pomóc ofiarom wojny czy prześladowań?

Podczas debaty wraz z zaproszonymi gośćmi: parlamentarzystami i ekspertami spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile działania polskiego rządu odpowiadają na rzeczywiste problemy ofiar konfliktu w Syrii. Debacie towarzyszyć będzie prezentacja raportu z monitoringu polskiej współpracy rozwojowej.

Źródło: https://www.facebook.com/events/202208553519081/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności