STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Nie dla blokowania stron w ustawie hazardowej!

Fundacja Panoptykon alarmuje: blokowanie stron internetowych w ustawie hazardowej to zagrożenie dla wolności słowa, prawa do sądu oraz prawa do prywatności!

W 2009 r. kierownictwo Ministerstwa Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy hazardowej, który zakładał stworzenie tzw. rejestru stron i usług niedozwolonych. Wpis do rejestru miał wiązać się z blokowaniem stron internetowych umożliwiających prowadzenie gier hazardowych bez zezwolenia. Proponowane rozwiązanie wzbudziło powszechne protesty – w tym ze strony Fundacji Panoptykon. Ostatecznie rząd zrezygnował z wprowadzenia blokowania stron internetowych. Teraz jednak Ministerstwo Finansów wraca do pomysłów sprzed kilku lat, dlatego Fundacja postanowiła przekazać resortowi finansów swoją krytyczną opinię.

Fundacja uważa, że pomysł blokowania stron internetowych zawierających nielegalne treści wzbudza wiele wątpliwości, a już samo stworzenie machiny filtrującej i blokującej dostęp do określonych treści w Internecie jest groźne. Organizacja podkreśla przy tym, że Polska konstytucja zakazuje co do zasady cenzury prewencyjnej, a Trybunał w Strasburgu w swoim orzecznictwie wskazuje, że kontrolowanie przez administrację dostępu do określonych informacji, zanim trafią one do odbiorców, może być stosowane tylko wyjątkowo i tylko gdy towarzyszy mu restrykcyjna nadzór.

Kolejnym problemem jest definicja stron, które mogą zostać zablokowane. Jest ona na tyle szeroka, że może obejmować również takie witryny, które po prostu informują o nielegalnym hazardzie (np. media, fora internetowe). Takie rozwiązania nie dają gwarancji, że nowe uprawnienia nie będą nadużywane.

Nie można wykluczyć sytuacji blokowania stron, które nie zawierają treści niedozwolonych. Jest to zjawisko tzw. błędów pierwszego rodzaju (ang. false postivite), których występowanie rodzi pytanie o ewentualne odszkodowania dla właścicieli stron, które oferują w pełni legalną treść, a zostaną zablokowane. Z drugiej strony może dojść do sytuacji, kiedy strona zawierająca nielegalne treści wymyka się blokowaniu.

Niepokój wzbudza też dalsze ograniczenie prywatności w sieci. Blokowanie może doprowadzić do tego, że operatorzy będą gromadzić dodatkowe dane o zachowaniu użytkowników w Internecie.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie Fundacji Panoptykon.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności