STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Dozór elektroniczny na nowo zamiast więzienia?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany Kodeksu Postępowania Karnego,  który dotyczy m.in. dozoru elektronicznego i na nowo umożliwia osobom skazanym na więzienie (do 1 roku) na odbywanie kary w miejscu zamieszkania.

Lipcowa nowelizacja prawa doprowadziła do drastycznego spadku orzeczeń z zastosowaniem tej formy kary, gdyż dozór elektroniczny umieszczono jedynie w katalogu kar ograniczenia wolności. W ciągu 4 miesięcy od znowelizowania przepisów sądy wydały jedynie 9 takich rozstrzygnięć. O podjęcie pilnej inicjatywy legislacyjnej apelował do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki liczy na to, że jeszcze w styczniu w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu, a zmiany zostaną wprowadzone jak najszybciej.

Dozór elektroniczny przynosi realne oszczędności budżetowe i zmniejsza przeludnienie w więzieniach. Istotnie też wpływa na resocjalizację skazanych, pozwalając im na utrzymywanie więzi z rodziną oraz wykonywanie pracy zarobkowej.

Zobacz też jak wygląda urugwajskie liberalne więzienie w Montevideo, w którym cele są otwarte, a więźniowie mogą nawet prowadzić własną działalność gospodarczą. Obecnie przebywa tam 500 osób, które zbliżają się do końca odbywania kary pozbawienia wolności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności