STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Finansowanie NGO na świecie

W Polsce obóz rządzący próbuje uchwalić prawo, które spowoduje centralizację finansowania trzeciego sektora. Organizacje pozarządowe w naszym kraju w 55% są finansowane ze środków publicznych. Jak to wygląda w innych państwach.

Z artykułu Marty Gumkowskiej z Zespołu Badawczego Stowarzyszenia Klon/Jawor opublikowanym na portalu ngo.pl możemy poznać rozwiązania z takich państw, jak Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Portugalia, Norwegia, Szwecja, Polska, Czechy, Węgry, USA i Kanada. Składniki “diety” organizacji pozarządowych w różnych częściach są podobne. Opierają się na dotacjach ze źródeł publicznych, darowizn, składek członkowskich, czy prowadzeniu działalności gospodarczej. Różnice polegają na ich proporcjach.

Finansowanie ze strony podmiotów publicznych dominuje w takich krajach, jak Belgia, Czechy i Polska. Kraje te charakteryzuje preferowaniem organizacji pozarządowych przy realizowaniu zadań z zakresu polityki społecznej. Ciekawe różnice występują w Skandynawii, gdzie państwo dominuje w realizacji projektów społecznych. W Szwecji z tego powodu udział środków publicznych dla trzeciego sektora wynosi 16%, natomiast w Norwegii 43%.

Największą niezależnością w źródłach finansowania charakteryzują się państwa anglosaskie. Środki publiczne stanowią tylko 1/3 ich wpływów. Znaczny udział w ich budżecie mają osoby indywidualne i przedsiębiorstwa. Poza tym w Ameryce Północnej aż połowa środków uzyskują z działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest jedynie Wielka Brytania, gdzie z tego sposobu na finansowania organizacje mają 1/10 pieniędzy.

Z analizą można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności