STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Głos za ustawą o ochronie sygnalistów

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Marcinem Waszakiem z Fundacji im. Stefana Batorego, który ukazał się na stronie ngo.pl.

W artykule zatytułowanym „Sygnaliści nie są chronieni przed odwetem pracodawcy” przedstawiono problemy, jakie spotykają omawianą grupę przez brak regulacji prawnych.  Sądy mają kłopot z oceną sytuacji tych osób, gdy nie istnieje punkt odniesienia w postaci ustawowej definicji sygnalisty. W jeszcze gorszej są pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zdaniem przedstawiciela Fundacji Batorego whistleblowers są „jedną z najbardziej dyskryminowanych grup pracowników”. Nie mają prawnej ochrony przed rewanżem pracodawcy, którego nieprawidłowości ujawniono. Nie istnieją skuteczne mechanizmy anonimowego zgłaszania nadużyć.

W związku z tym Fundacja im. Stefana Batorego podejmuje działania mające na celu przekonać społeczeństwo i decydentów do rozpatrzenia idei powstania ustawy o ochronie sygnalistów. W tej sprawie w siedzibie organizacji zorganizowano debatę na ten temat, z czego napisaliśmy relację. Zdaniem Marcina Waszaka należy przyjąć przepisy, które obejmą pracowników niezależnie od formy zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności