STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

HFPC apeluje o usunięcie wizerunków demonstrantów ze stron internetowych policji

HFPC w liście do Komendanta Stołecznego Policji wystąpiła z prośbą o usunięcie ze strony internetowej Komendy Stołecznej Policji wizerunków osób, które brały udział w zgromadzeniach przed Sejmem 16 i 17 grudnia 2016 r.

Jak podkreślono w liście, brak jest podstaw dla takiego działania zarówno w Kodeksie postępowania karnego, jak i w ustawie o Policji.

W liście wskazano m.in., że publikacja zdjęć osób biorących udział w manifestacji bez podania ich statusu w postępowaniu, przedmiotu postępowania i rodzaju naruszenia porządku prawnego, do którego miałoby dojść, jest działaniem nadmiernym i niemającym oparcia w przepisach prawa. „Państwo może podejmować działania jedynie w oparciu o szczegółową podstawę prawną. Mówi o tym zasada legalizmu ujęta w art. 7 Konstytucji” – tłumaczy Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC. „W tej sprawie takiej podstawy prawnej nie ma” – dodaje.

W wystąpieniu ponownie podkreślono, że opublikowanie zdjęć uczestników zgromadzenia może stanowić naruszenie szeregu praw i wolności, w tym dóbr osobistych, zasady domniemania niewinności i prawa do prywatności. Ponadto działania policji nie są również uzasadnione wagą wydarzeń pod Sejmem, przez co tym bardziej mogą one wywrzeć efekt mrożący na obywateli. „Każdy, zanim wybierze się na tego typu manifestację, będzie się zastanawiał, czy jego wizerunek nie trafi na policyjne strony internetowe. Wywołanie takiego poczucia wśród obywateli może naruszać art. 57 Konstytucji, gwarantujący wolność zgromadzeń” – uzasadniono w liście.

„Utrudnianie  obywatelom wyrażania swoich poglądów, nawet innych niż poglądy obecnej władzy w sposób wolny, godzi w podstawy demokratycznego państwa prawa” – HFPC podkreśla w liście.

„Ujawnienie wizerunków osób biorących udział w tym zgromadzeniu jest działaniem nieproporcjonalnym, które nie ma podstawy prawnej oraz może stać się źródłem odpowiedzialności cywilnej Skarbu Państwa” – podsumowuje dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC.

Pełna treść wystąpienia dostępna jest tutaj.

Źródło: http://www.hfhr.pl/hfpc-apeluje-o-usuniecie-wizerunkow-demonstrantow-ze-stron-internetowych-policji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności