STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

HFPC krytykuje propozycje MSWiA w sprawie uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji niesłusznie – zdaniem Fundacji – traktuje część cudzoziemców jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

30 stycznia przedstawiono projekt nowelizacji ustawy o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym celem zmian ma być wprowadzenie uproszczonego postępowania w tak zwanym trybie granicznym, który ma trwać do 28 dni. W tym czasie uchodźcy mają przebywać w strzeżonym ośrodku.

Kolejną zmianą ma być zastąpienie Radę ds. Cudzoziemców – Radą ds. Uchodźców. Nowy organ ma mieć poszerzone kompetencje i cechy sądu w rozumieniu przepisów UE. Poza tym powstanie w formie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów tzw. lista bezpiecznych krajów pochodzenia i bezpiecznych krajów trzecich. Wnioski cudzoziemców z państw znajdujących się w powyższym wykazie mogą zostać uznane za bezzasadne.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski oraz ograniczy nielegalną imigrację do Unii Europejskiej. Helsińska Fundacja Praw Człowieka protestuje przeciwko takiemu podejściu. W swojej opinii zwraca uwagę, że uchodźcy przybywają do Polski od upadku komunizmu w liczbie kilku – kilkunastu tysięcy rocznie i do tej pory nie stanowili zagrożenia. Organizacja obawia się, że nowe procedury mogą być nadużywane przez Straż Graniczną.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem przygotowanym przez MSWiA oraz stanowiskiem HFPC.

Relacja z konferencji z 30 stycznia na stronie ministerstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności