STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Imienne rejestry głosowań radnych

31 stycznia weszły w życie przepisy zobowiązujące Rady Gmin do podawania do publicznej wiadomości, jak głosowali poszczególni jej członkowie.

Do tej pory nie było przepisów zobowiązujących samorząd gminy do ujawniania takich informacji. Dopiero ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych wprowadza obowiązek rejestracji i upubliczniania wykazów głosowań. Zaleca również, aby proces oddawania głosów odbywał się za pomocą systemu elektronicznego. Będzie to istotna zmiana dla znacznej większości gmin. Zgodnie z badaniem serwisu MamPrawoWiedziec.pl w 2016 roku tylko 11% gmin miało już wprowadzone takie rozwiązanie.

Imienny rejestr głosowań radnych jest ważnym narzędziem informacyjnym i kontrolnym dla wyborców. Dzięki nim mogą określić, czy dany przedstawiciel głosował zgodnie ze swoimi zapowiedziami. Jawność głosowań sprawdza się w przypadku Sejmu i Senatu, czego przykładem są ostatnie głosowania nad przepisami dotyczącymi aborcji. Jawność pokazała sprzeczności światopoglądowe występujące w klubach PO i Nowoczesnej. Bez dostępu do wykazu głosowań, poszczególni posłowie mogliby się wykręcać od tego, jaki w rzeczywistości oddali głos i zrzucać winę na ostateczny wynik głosowania na przedstawicieli innych klubów.

  1. Czyli teraz mogę wysłać wniosek o udzielenie informacji publicznej, kto i jak głosował w jakiejś uchwale, czy ten rejestr będzie z automatu publikowany?

  2. Dominik Ostrzechowski

    Imienne wykazy głosowań maja być niezwłocznie publikowane na stronach internetowych gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności