STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

IPN – Instytut „Teraźniejszości” Narodowej?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ostrzega przed zagrożeniami dla wolności słowa jakie może nieść nowelizacja ustawy o IPN, nad którą obecnie pracuje Sejm.

HFPC zwraca uwagę na dwa nowe rozwiązania prawne, które brzmią z pozoru słusznie, ale szeroko interpretowane mogą nieść duże zagrożenia dla debaty publicznej w Polsce. Pierwszym z nich jest wprowadzenie sankcji karnych za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie i inne zbrodnie prawa międzynarodowego. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka środki podjęte do walki z pojęciami jak „polskie obozy śmierci” są z zbyt ostre. Bardziej adekwatne były działania edukacyjne i dyplomatyczne. Ponadto może spowodować ograniczenie debaty z powodu zagrożenia sankcjami karnymi. Ustawa wyklucza karanie wypowiedzi naukowej i artystycznej, ale niestety nie odnosi się do innych form wypowiedzi, w takich miejscach jak prasa, telewizja, media społecznościowe itp.

Drugim zagrożeniem, przed którym ostrzega Helsińska Fundacja Praw Człowieka to wprowadzenie przepisów cywilnoprawnych dotyczących „ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego”. Powództwo w tej sprawie mógłby wytoczyć Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo omawianą kwestią. Wprowadzenie takiego nieostrego sformułowanie może spowodować ograniczenie debaty nie tylko dotyczące historii, ale również bieżących spraw.

Zachęcamy do zapoznania się z opinią ekspertów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz z projektem nowelizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności