STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Jak otwierać dane? Animacja “wydatki biur poselskich” – rozmowa z Fundacją ePaństwo

Fundacja ePaństwo opublikowała animację pokazującą wydatki biur poselskich w 2013 roku wraz z rankingiem, który pozwala sortować informacje według typu wydatków, klubów parlamentarnych i poszczególnych posłów. Animacja jest częścią projektu Moje Państwo.

nowe zdjecie.png

Sprawdź na co posłowie wydają, _mojePaństwo

Działania Fundacji ePaństwo wpisują się w ruch dotyczący przejrzystości i rozliczalności państwa, a bardziej szczegółowo – otwierania danych publicznych. O tym jak robić to sprawnie i mądrze, systemowo z Magdaleną Siwanowicz i Danielem Macyszynem z ePaństwa rozmawia Alicja Peszkowska.

Czym jest projekt “Moje Państwo”?

Daniel Macyszyn:

_mojePaństwo to zestaw aplikacji, służących do uzyskiwania informacji publicznych i angażowania się w sprawy publiczne. Zgromadziliśmy na portalu blisko 1TB, uporządkowych, stale uaktualnianych danych publicznych. Pracujemy tez nad wprowadzeniem aplikacji, dzięki którym każdy będzie mógł kontaktować się i wpływać na działania swojego Państwa.
Portal Moje Państwo jest wyrazem zmiany podejścia do sposobu wykorzystania otwartych danych przez Fundację ePaństwo. Do tej pory dzięki Sejmometrowi udostępnialiśmy dane, aby dać obywatelom sprawne narzędzie do kontroli władz i umożliwić analizę podejmowanych przez nie decyzji. Obecnie chcemy inaczej rozłożyć akcenty. Zbieramy dane, aby poprzez udostępnianie prostych narzędzi i aplikacji wykorzystać je w praktycznych aspektach.

Wyprodukowaliście ostatnio wirtualną animację (żeby akcja toczyła się dalej, konieczne jest przewijanie strony przez użytkownika/użytkowniczkę) dotyczącą wydatków biur poselskich w 2013 roku. Dlaczego wybraliście ten temat?

Magda Siwanowicz:

Każdy poseł i posłanka co roku ma obowiązek przedstawić Kancelarii Sejmu sprawozdanie z wydatkowania kwot ryczałtów przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego. Informacje o tych sprawozdaniach są jawne – możemy je znaleźć na stronie Sejmu. Forma w jakiej dane są prezentowane (skany) nie zachęcała do analizy, ale uznaliśmy, że to ciekawe w jaki sposób posłowie dysponują środkami, które otrzymują na prowadzenie swoich biur. Chcieliśmy pokazać jak może wyglądać wykorzystanie informacji publicznej i co można “wydobyć” ze skanów dokumentów zawierających tabele i rzędy liczb. Zależało nam na zaprezentowaniu tych danych w prosty, wygodny dla użytkownika sposób. Połączenie animacji z publicznymi danymi jest dobrym narzędziem komunikacji z obywatelami. Takie rozwiązanie wykorzystał na przykład Gdańsk w swoim cenniku miejskim przystępnie pokazując mieszkańcom ile kosztuje utrzymanie ich miasta. Powinniśmy oczekiwać stosowania takich form prezentowania informacji od władz publicznych.

Czy trudno było Wam uzyskać dane, na których oparliście animację?

Magda:

Większość danych użytych w animacji pochodzi z jawnych sprawozdań przedstawiających wydatki na biura poselskie. Dotarcie do tych informacji nie było trudne – można je znaleźć na sejmowej podstronie każdego z posłów. Kilka uzupełniających informacji uzyskaliśmy składając do Kancelarii Sejmu wniosek o dostęp do informacji publicznej. Dostępność danych, z których korzystaliśmy nie stanowiła problemu. Inną kwestią była ich otwartość. Sejm realizuje większość postulatów sformułowanych przez organizacje działające na rzecz otwartości danych parlamentarnych. Rzecz, która wymaga jednak dopracowania to sposób prezentowania tych informacji. Na stronie Sejmu dane często są udostępniane w formie nieustrukturyzowanej. Tak jest też w przypadku sprawozdań, które zostały wykorzystane w naszej aplikacji – są publikowane w formie skanów dokumentów (częściowo ręcznie wypełnianych). Prezentowanie informacji publicznych w takiej postaci zmniejsza potencjał ich ponownego wykorzystania i znacznie utrudnia pracę z danymi, nawet wtedy gdy stosowane są technologiczne rozwiązania.

Jak znaleźliście narracyjne punkty zaczepienia dla historii, którą opowiada animacja – innymi słowy: jak z morza danych wybraliście te “reprezentatywne”, o których mowa w animacji?

Magda:

Sprawozdania, z których czerpaliśmy dane zawierają kategorie wydatków związanych z prowadzeniem biur przez posłów czy posłanki i właśnie one stały się kluczem całej historii. Oparliśmy się na szablonie sprawozdania – oglądając animację zobaczymy niemal wszystkie rodzaje wydatków określone w tym dokumencie, tyle że w bardziej atrakcyjnej formie. Uzupełniająco, dodaliśmy informacje o wynagrodzeniu posłów, wysokości diet poselskich oraz kosztach wynajmu przez posłów kwater prywatnych.

Jak wyglądała techniczna strona pracy z danymi? Otwarte dane to temat wiążący się ściśle z technologiami i e-państwem (z ang. e-government). Jakie kompetencje potrzebne są w pracy z danymi, którą wykonujecie?

Daniel:

Po zgromadzeniu potrzebnych danych stworzyliśmy specjalne oprogramowanie ułatwiające proces strukturyzacji sprawozdań i doprowadzenie ich do maszynowo – odczytywalnej formy. Na etapie wykorzystywania danych rzeczywiście otwarte dane ściśle łączą się z technologią, ale są tematem wielowarstwowym, który wiąże się z różnymi obszarami wiedzy. W poszczególnych etapach pracy z danymi są potrzebne umiejętności  technologiczne, analityczne i prawnicze. Mówiąc bardziej konkretnie, trzeba np. wiedzieć jak przenosić zawartość plików PDF (najpopularniejszy format plików używany przez administrację państwową) do postaci komputerowej bazy danych. Trzeba również umieć analizować i przekształcać dane do postaci, która będzie atrakcyjna i przyciągnie uwagę odbiorców. Aby w tym procesie nie popełnić błędu i nie dojść do fałszywych wniosków lub oskarżeń, potrzebna jest również doza wiedzy prawniczej w badanym zakresie. Wszystko to zależy również od rodzaju danych, na bazie których chcemy coś zbudować.  W pracy z danymi najbardziej sprawdza się połączenie kilku wzajemnie uzupełniających się kompetencji.

Jakie są do tej pory reakcje na film? Kontrowersje? Skandale? Podziękowania? Czy wszystko poszło, jak zaplanowaliście czy pojawiły się nieoczekiwane problemy/ wątpliwości dotyczące publikacji danych w ten właśnie sposób?

Daniel:

Nasza aplikacja w serwisie _mojePaństwo miała do tej pory trochę ponad 30 tys. odsłon. Skandalu jak do tej pory nie wywołaliśmy 🙂 Komentarze często są merytoryczne, np. o tym, że szkoda, że posłowie więcej konsumują niż inwestują, że na benzynę wydali 16 razy więcej niż na ekspertyzy. Chcemy, aby obywatele pytali poszczególnych posłów bezpośrednio np. dlaczego na telefon wydali o tyle więcej niż pozostali. Mamy nadzieję, że takie czytelne pokazywanie informacji w dłuższej perspektywie przyczyni się do lepszego gospodarowania publicznymi pieniędzmi.

Daniel Macyszyn
Założyciel Fundacji ePaństwo, twórca Sejmometru, dyrektor Labu. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą ePSI Trailblazer oraz nominowany do nagrody INFO STAR za osiągnięcia w kategorii rozwiązania informatyczne w 2011 r.

Magdalena Siwanowicz
Analityk prawny w Fundacji ePaństwo i aplikantka radcowska w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Pracuje na styku prawa i nowych technologii. Jest Członkiem Zespołu Otwartych Danych w Gdańsku.

Autorka: Alicja Peszkowska

Artykuł pochodzi ze strony: https://www.technologie.org.pl/artykuly/jak-otwierac-dane-animacja-wydatki-biur-poselskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności