STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Jawność puka na każdą uczelnię oddzielnie

10 grudnia wystąpiliśmy do Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego w sprawie konieczności właściwego udostępniania protokołów z posiedzeń Senatu tej uczelni. W wystąpieniu obszernie omawiamy zasady obowiązujące w polskim ustawodawstwie dotyczącym informacji publicznej, adekwatne orzecznictwo polskich sądów oraz odwołujemy się do jednego z wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Nasze wystąpienie związane jest z sytuacją, która dzieje się na szczecińskiej uczelni. 17 września 2014 roku, Przewodniczący Komisji Uczelnianej NSZZ Solidarność chciał zajrzeć do protokołów z posiedzeń Senatu US. Odmówiono mu tego prawa, jeśli nie otrzyma zgody Rektora. Ten zaś nie wydał jej.

Związkowiec, w ramach protestu, przestał uczestniczyć w posiedzeniach Senatu US. Następnie – 8 grudnia 2014 roku r. rozpoczął oczekiwanie na zgodę pod drzwiami do gabinetu rektora. Jego celem było – jak deklaruje – przestrzeganie prawa członków społeczności akademickiej i dostęp do protokołów bez zgody rektora.

Trzeciego dnia oczekiwania, związkowiec otrzymał zgodę. W tym czasie dowiedział się jednak, że nie tylko społeczność akademicka ma prawo zajrzeć do protokołów. Ma do tego prawo każda osoba, a protokoły – co podnosimy w naszym wystąpieniu – winny być umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej uczelni.

To zmieniło sytuację! Związkowiec zaoferował rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego pomoc w zeskanowaniu protokołów z 2014 roku – do zamieszczenia w BIP. Podał też przykład z innej uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego – który takie protokoły upublicznia: http://senat.uw.edu.pl/text.php?cat=9. Od 11 grudnia 2014 roku, związkowiec czeka ze skanerem na korytarzu. Zwrócił się do Rektora o wyrażenie zgodny na przygotowanie skanów.
Dokładną relację z wydarzeń można przeczytać na FB Komisji Uczelnianej NSZZ Solidarność 

Źródło: http://siecobywatelska.pl/1,458,jawnosc_puka_na_kazda_uczelnie_oddzielnie.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności