,,Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce” to tytuł projektu realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa w okresie luty 2014 – maj 2015, którego celem jest ukazanie najlepszych w Polsce praktyk w zakresie jawności rad miast i powiatów oraz ich komisji. Badaniem objętych zostało 619 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce.
Celem projektu Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa jest ukazanie stanu jawności działania rad miast i powiatów oraz upowszechnienie zasady jawności działania organów stanowiących. Projekt podzielony został na dwa etapy.
ETAP 1 – Zbadanie stanu przestrzegania prawa w zakresie zasady jawności w miastach i powiatach.
Działanie 1) – analiza stron BIP pod kątem realizacji obowiązków z art. 6 ust.1 stawy o dostępie do informacji publicznej, oraz ustaw ustrojowych.
Raport z badania stron BIP dostępny jest TUTAJ.
Działanie 2) – analiza odpowiedzi na zapytania o elementy kształtujące jawność rady skierowane do jednostek za pośrednictwem e-PUAP.
Raport z analizy dobrych praktyk znajduje się TUTAJ.
Działanie 3) – analiza statutów/regulaminów rad miast/powiatów pod kątem elementów kształtujących zasadę jawności.
Raport z analizy treści statutów dostępny jest TUTAJ.
ETAP 2 – Upowszechnienie wyników badań w kraju.
Działanie 1) – Interaktywna mapa jawności rad w Polsce www.jawnoscsamorzadu.pl.
Działanie 2) – Newsletter do wszystkich gmin i powiatów w Polsce freshmail.
Działanie 3) – monografia-wysyłka do wszystkich gmin i powiatów (newsletter)
Projekt jest realizowany w ramach dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG), na podstawie umowy zawartej między Fundacją im. Stefana Batorego a Biurem Mechanizmów Finansowych z siedzibą w Brukseli (kwota dofinansowania : 188,100 PLN).