STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Kampania „Wykreśl 212 kk” – wystąpienie do Ministerstwa Sprawiedliwości

Organizatorzy kampanii „Wykreśl 212 kk” – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Izba Wydawców Prasy –zwrócili się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina o podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie.

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2000 r. z art. 212 kk skazano 44 osoby. W 2006 r. liczba skazany wzrosła do 176, a w 2008 r. wyniosła 194. „Ten znaczący wzrost liczb skazanych na przestrzeni ostatniej dekady jest wynikiem coraz częstszych procesów o zniesławienie wytaczanych przez polityków lokalnych, jak również przedsiębiorców i urzędników.

napisano w wystąpieniu.

Organizatorzy kampanii przytaczają sprawę nauczycielki szkoły podstawowej, która w trakcie zebrania pracowników szkoły skrytykowała dyrektorkę i została oskarżona na podstawie art. 212 kk.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że odpowiedzialność karna za słowo jest co do zasady uzasadniona jedynie w najbardziej drastycznych przypadkach nadużycia wolności słowa np. mowy nienawiści czy podżegania do przemocy.

W trakcie kampanii wyborczej w 2011 r. akcję „Wykreśl 212 kk” poparło 144 kandydatów ze wszystkich opcji politycznych, a ponad 3400 osób wsparło akcję na Facebooku. „Wykreśl 212 kk” wpisuje się w wieloletnie działania jej organizatorów na rzecz usunięcia kontrowersyjnego przepisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności