STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Kolejkoskop pomaga przyspieszyć badania

logo-1Dostęp do refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wysokokosztowych badań obrazowych w Polsce wciąż pozostaje utrudniony. A przecież sprawnie poprowadzona diagnostyka to jeden z głównych czynników, mających wpływ na proces leczenia i możliwość wyzdrowienia pacjenta! Tymczasem średni okres oczekiwania na badanie to: tomografia komputerowa – 53 dni, rezonans magnetyczny – 128 dni, PET-CT – 6 dni [źródło: www.kolejkoskop.pl, dane z 08.05.2015]. Dlatego Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych stworzyła narzędzie internetowe, które pomaga znaleźć najszybsze terminy realizacji ww. świadczeń. Portal Kolejkoskop.pl wskazuje najkrótsze kolejki do badań w blisko 500 placówkach diagnostycznych na terenie całego kraju.

“Kolejkoskop” zakłada partycypację społeczną w obszarze służby zdrowia. Oprócz agentów telefonicznych Alivii, którzy na bieżąco monitorują kolejki w palcówkach, każdy zainteresowany może zgłosić termin badania w ośrodku diagnostycznym, z którym miał styczność oraz wyrazić na jego temat opinię. Po weryfikacji dane te zostają wprowadzone do systemu i pomagają innym pacjentom w możliwie najszybszym przeprowadzeniu badania.

Teoretycznie obywatele naszego kraju mają jednakowy dostęp do badań diagnostycznych, gwarantowanych przez NFZ. W praktyce, niestety, wygląda to inaczej. Miejsce zamieszkania często determinuje okres oczekiwania na świadczenia medyczne. Pacjent zamieszkujący w okolicy danego ośrodka służby zdrowia wydaje się być skazanym na oferowane przezeń terminy badań. Jednak posiadając wiedzę na temat czasów oczekiwania w innych placówkach, chory ma możliwość znacznie skrócić proces diagnostyczny i zacząć właściwe leczenie.

Dzięki usłudze geolokalizacji użytkownicy portalu mogą znaleźć na interesującym ich obszarze ośrodek diagnostyczny, który możliwie najszybciej zapewni im realizację skierowania na badanie. Przykładowo, mieszkańcy Żyrardowa oczekujący na tomografię komputerową jamy brzusznej muszą liczyć się z 99-dniowym okresem oczekiwania. Jednak pokonując w godzinę dystans do Nowego Dworu Mazowieckiego lub Warszawy mogą to samo badanie wykonać już w 14 dni od daty rejestracji. [źródło: www.kolejkoskop.pl, dane z 08.05.2015].

Kolejną korzyścią wynikającą z działania „Kolejkoskopu” jest odciążenie tych ośrodków zdrowia, gdzie kolejki do badań są przeładowane i kierowanie ruchu pacjentów do placówek mających możliwość wykonać je szybciej. Tak więc portal stwarza nie tylko szansę na społeczną kontrolę placówek diagnostycznych, ale również ma wpływ na efektywniejsze rozporządzanie publicznymi środkami.

kolejka_2-1

“Kolejkoskop” to jeden ze strażniczych projektów Alivii – Fundacji Onkologicznej Osób Młodych. Alivia wspiera osoby aktywnie uczestniczące w procesie leczenia, nierzadko poszukujące nowoczesnych terapii, leków nowej generacji lub innych świadczeń, których nie refunduje NFZ. Długofalowym celem fundacji jest stworzenie ruchu społecznego wsparcia i aktywności profilaktycznych. Za pośrednictwem strony internetowej www.alivia.org.pl szerzymy dostęp do wiedzy na temat chorób nowotworowych, zarówno tej podstawowej, jak i specjalistycznej. Wspieramy chorych w trudnych momentach, angażujemy też ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Projekt „Kolejkoskop” jest realizowany w partnerstwie z organizacją pozarządową z Islandii – Kraftur, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności