STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Obywatelskie Forum Legislacji o praktyce prowadzenia procesu legislacyjnego

Aktywność legislacyjna przeniosła się do Sejmu, dominującą cechą procesu stał się pośpiech, a konsultacje publiczne uległy zdecydowanemu ograniczeniu.

Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji im. Stefana Batorego zaprezentowało 10 marca wnioski z monitoringów prowadzonych w okresie od 16 listopada 2015 do 15 lutego 2016 roku.

Komunikat oraz raporty z obserwacji procesu legislacyjnego dostępne są TUTAJ.

Główne wnioski z obserwacji:

  • W okresie od 16 listopada 2015 do 15 lutego 2016 roku Sejm pracował głównie nad projektami przygotowanymi przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (stanowiły one 77% wszystkich uchwalonych ustaw). Większość tych projektów w rzeczywistości przygotowana była przez rząd.
  • W obserwowanym okresie dominującą cechą procesu tworzenia prawa stał się pośpiech. W procedowaniu ustaw często stosuje się tryby szczególne (odrębne i pilne) oraz skraca, czasem ekstremalne wszelkie terminy.
  • Większość ustaw tworzona jest bez założeń.
  • Zdecydowanemu ograniczeniu uległy konsultacje publiczne. Dopuszczenie organizacji obywatelskich i innych interesariuszy do uczestniczenia w posiedzeniach komisji i podkomisji parlamentarnych nie jest równoznaczne z przeprowadzeniem konsultacji publicznych. Żaden z obserwowanych przez OFL projektów nie był konsultowany za pomocą elektronicznej platformy www.konsultacje.gov.pl; do żadnego nie sporządzono „Raportu z konsultacji”.
  • Zauważalny jest regres w jakości prowadzenia Oceny Skutków Regulacji, szczególnie jeśli chodzi o szacowanie skutków finansowych proponowanych zmian.
  1. W preambule do naszej konstytucji jako jeden z fundamentów naszej demokracji jest wymieniony dialog społeczny. Konsultacje społeczne są formą takiego dialogu. Każdy obywatel ma prawo w ramach demokratycznych procedur wypowiedzieć się na temat projektów ustaw regulujących kwestie ustrojowe. Żadna większość sejmowa nie ma prawa pozbawić obywatela tego prawa.A tu co się dzieje? Projekty ustaw o TK, o mediach publicznych, o służbie cywilnej czyli tak naprawdę o fundamentach demokracji są uchwalane z pominięciem konsultacji społecznych. Większość sejmowa najpierw gwałci prawa obywateli. a zaraz potem konstytucję. Takiej praktyce należ powiedzieć stop ! ! ! ! !Na każdym kroku należy domagać się od rządzących konsultacji społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności