STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Lekcje o prawach człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka rozpoczyna nowy program skierowany do nauczycieli, uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych oraz wszystkich instytucji i placówek, które pracują z uczniami w wieku 16-20 lat.

Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez szkoły na lekcje z zakresu edukacji obywatelskiej. Na początku realizacji programu “Lekcje praw człowieka” zaproszone są przede wszystkim szkoły z Warszawy i najbliższych okolic.

Lekcje mogą się odbyć w szkole, świetlicy, domu kultury, bibliotece, w ramach  kół zainteresowań – wszędzie tam, gdzie jest grupa młodych osób, które chcą uczyć się o prawach człowieka. Istnieje też możliwość zaproszenia grupy uczniów do siedziby HFPC.

Lekcje mają na celu:

  1. Przybliżenie uczniom (młodym obywatelom) tematyki praw i wolności człowieka, zapoznanie ich z podstawowymi pojęciami, a także możliwościami dochodzenia praw (mechanizmy ochrony praw i wolności).
  2. Zapoznanie uczniów z tematyką uchodźczą lub pogłębienie ich wiedzy w tym obszarze (pojęcia, prawa cudzoziemców, przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na pochodzenie, język nienawiści, przestępstwa motywowane nienawiścią).
  3. Zapoznanie uczniów z tematyką przeciwdziałania dyskryminacji lub pogłębienie ich wiedzy w tym obszarze (pojęcia, łańcuch dyskryminacji, matryca dyskryminacji, piramida Allporta, język nienawiści itp.).
  4. Zapoznanie uczniów z historią i obecną działalnością Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Lekcje mogą się odbywać w godz. 9.30-13.30.

Osoba prowadząca zajęcia i przyjmująca zgłoszenia  – Agnieszka Chmielecka – prawniczka i kroatystka, facylitatorka wspierająca pracę grup, trenerka grupowa umiejętności miękkich. Absolwentka Warsztatów Praw Człowieka HFPC i 2-letniej Szkoły Trenerów w IPSiR UW. Od wielu lat prowadzi warsztaty i lekcje dotyczące praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, kompetencji międzykulturowych, realizacji działań publicznych dla grup osób dorosłych i młodzieży. Autorka scenariuszy lekcji oraz programów edukacyjnych.

Kontakt poprzez formularz:

Więcej informacji można uzyskać od prowadzącej zajęcia:
a.chmielecka@hfhr.org.pl, (22) 556 44 49 w godz. 10.00-14.00.

Źródło: http://www.hfhr.pl/lekcje-o-prawach-czlowieka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności