STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Jak po ludzku opowiadać, co robią watchdogi?

Oddajemy w Twoje ręce publikację, która powstała na bazie wiedzy zdobytej przez organizacje strażnicze podczas dwuletniego cyklu szkoleniowego na temat angażowania zwolenniczek i zwolenników.

Oto ona:

Jak po ludzku

Organizacje zaczęły już stosować w praktyce to, czego nauczyły się przez te dwa lata, dzięki czemu  przedstawimy zarówno efekty szkoleń, jak i pomysły oraz refleksje organizacji.

Wyzwanie, które podjęliśmy, to zmiana sposobu działania watchdogów. To organizacje, które zazwyczaj są bardzo eksperckie, podejmują tematy kontrowersyjne lub trudne do zrozumienia i nie zawsze wierzą, że mają potencjał aby zainteresować tymi tematami szersze kręgi społeczne. Tym niemniej mają  nadzieję na włączanie się ludzi w ich działania i finansowe wspieranie. W ciągu minionego roku kilka organizacji udowodniło nam, że nie ma trudnych tematów. Najważniejsze jest znalezienie własnego sposobu, żeby opowiedzieć o swoich działaniach. Ludzie w naszym otoczeniu chcą nas wspierać. Dajmy im tylko na szansę.

Założyłyśmy, że nie uda nam się przekonać ludzi do włączania się w określone działania bez  przemyślanej komunikacji. Bez jasnego przekazu – kim jesteśmy i co robimy – nie zbudujemy zaufania oraz wiarygodności, nie stworzymy społecznego zaplecza naszych działań, a bez niego trudniej będzie przekonać do zmiany prawa czy praktyki działania, o które nam chodzi.

A zatem jak się komunikować? W tym opracowaniu znajdziesz kilka zasad rządzących komunikacją, tak by była skuteczna. Nasze ekspertki – Maja Branka oraz Natalia de Barbaro – przygotowały dla Ciebie wiele wskazówek i przykładów pokazujących, w jaki sposób zdobywać zwolenników i zwolenniczki dla swoich działań. Dowiesz się, jak z tym zadaniem radzą sobie inne organizacje strażnicze. Poznasz ich sukcesy i porażki, a także stojące za nimi przyczyny.

Poprosiłyśmy też kilka organizacji, aby opowiedziały o zmianach, jakie u nich nastąpiły, a także o  przygotowaniu organizacyjnym do podejmowania nowych sposobów działania.

Dzielimy się efektami i liczymy, że uda Ci się skorzystać z tych wskazówek i inspiracji w Twojej pracy. W publikacji skupiamy się przede wszystkim na organizacjach strażniczych, ale informacje, które  zamieszczamy, mogą być przydatne dla osób prowadzących działania.

Koordynatorki cyklu szkoleniowego:
Joanna Gucman-Muż , Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Kinga Kulik, Stowarzyszenie Homo Faber

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności