STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Jak powinniśmy otwierać dane publiczne? Jakie są potrzeby, a jakie bariery?

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do wypełnienia ankiety na temat potrzeb, oczekiwań i barier dotyczących otwierania danych.

Wyniki ankiety pomogą w opracowaniu programu otwierania danych, które mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju innowacyjnych produktach i usługach.

Informacja ze strony Ministerstwa Cyfryzacji:

Dzięki udostępnianiu publicznych danych mogą powstawać zasoby i usługi, które kreatywnie łączą dane z różnych źródeł i są impulsem dla innowacyjności i rozwoju gospodarczego.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał podmioty publiczne muszą zadbać o to, aby dane te zostały udostępnione w sposób otwarty. Wykorzystywanie danych publicznych ma bardzo duże znaczenie nie tylko gospodarcze, ale też społeczne. Pojedyncze osoby, aktywiści lub organizacje mogą przetwarzać informacje publiczne i prezentować je w bardziej przystępny sposób – na przykład jako proste w obsłudze aplikacje mobilne Dzięki temu obywatele mogą uczestniczyć w życiu publicznym w sposób bardziej świadomy i chętniej zabierają głos w kwestiach, które ich dotyczą.

Dlatego tak ważne jest, aby dane publiczne były udostępniane według jednego standardu, dzięki któremu będzie można łatwo je przeszukiwać i wykorzystywać. Ministerstwo Cyfryzacji zamierza wypracować, a następnie koordynować upowszechnienie standardu dostępności danych, który podniesie ich jakość oraz ułatwi nawigację w ramach prowadzonych przez urzędy biuletynów informacji publicznej.

A już teraz zachęcamy do korzystania z portalu DanePubliczne.gov.plkliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i przeniesienie do zewnętrznego serwisu, który prowadzi MC. Chcemy, aby zbierał w jednym miejscu informacje o publicznych zasobach z różnych obszarów (nauka, edukacja, administracja, gospodarka itp.) Wyszukiwarka pozwala ustalić miejsce udostępniania konkretnego zasobu i pobrać go w wygodny sposób.

Prosimy Państwa o przesyłanie ankiet do 29 kwietnia br. na adres: otwartedane@mc.gov.pl

Ankieta na temat potrzeb, oczekiwań i barier dotyczących otwierania danych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności