STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Monitoring kandydatów

Fundacja im. Stefana Batorego rozpoczyna obserwacje procesu wyboru Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Na stronie www.monitoringkandydatow.org.pl publikowane są sylwetki kandydatów na tę funkcję oraz informacje o kandydatach do niedawno wybranego Kolegium IPN.

Idea monitorowania procesu wyboru osób na najwyższe urzędy państwowe, niebędące jednocześnie instytucjami rządowymi, czy parlamentarnymi, a zatem nie podlegające bezpośrednim procedurom demokratycznym, została podjęta przez Fundację im. Stefana Batorego w 2006 roku. Wówczas Fundacja wspólnie z Polską Sekcją Międzynarodowej Komisji Prawników, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, gronem ekspertów i współpracowników zainicjowała monitorowanie kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Później działania te były kontynuowane także przez inne organizacje, w tym zwłaszcza Instytut Prawa i Społeczeństwa (INPRIS) i rozszerzone na inne urzędy – Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego (strona monitoringu prowadzona przez fundację INPRIS).

Cel, który przyświeca tego rodzaju działaniom jest niezmienny: dostarczenie opinii publicznej, poprzez obserwację procedury wyboru kandydatów do najwyższych urzędów państwowych, dokładniejszych informacji o roli tych instytucji, ich wpływu na nasze codzienne życie, jak również informacji o tym, kim konkretnie są osoby, które te instytucje będą tworzyć.

Wymienione organy władzy, ale też wiele innych (jak Rada Polityki Pieniężnej, czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji), jak wspomniano, nie pochodzą bezpośrednio z demokratycznego wyboru. Jednak ich oddziaływanie na życie przeciętnego Polaka bywa bardzo silne. Nie mając bezpośredniego wpływu na to, kto obejmuje w nich funkcję, mamy zatem prawo jako obywatele oczekiwać, że będą one funkcjonować w sposób transparentny i profesjonalny, a osoby, które obejmą w nich stanowiska będą najlepszymi specjalistami w określonych dziedzinach. Jednym ze sposobów uchronienia się przed nieprawidłowościami, których źródłem mógłby być wybór niewłaściwych osób, jest właśnie obywatelski monitoring – prowadzony przez organizacje społeczne, którym zależy na jakości życia publicznego.

Więcej informacji: monitoringkandydatow.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności