STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym?

TK nie rozpatrzył jeszcze ustawy niedawno podpisanej przez prezydenta, a PiS już proponuje kolejną.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że Prawo i Sprawiedliwość przygotuje nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Projekt miałby się pojawić po wynikach specjalnego zespołu powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Karczewski wyraził nadzieję, że ich propozycja zadowoli wszystkie strony sporu wokół TK.

Na razie nie są znane oficjalne założenia projektu zapowiadanego przez PIS, jednak z wypowiedzi polityków tej partii wynika, że nie zadowolą opozycji. Prawo i Sprawiedliwość proponuje „debizantyzacje” Trybunału Konstytucyjnego, co oznacza cięcie ich zdaniem niesłusznych przywilejów, jakimi cieszą się pracujący w tej instytucji sędziowie. Ma być to zgodne z ideą „taniego państwa”.

Zapowiedziano, że zostanie ograniczone uposażenie sędziów TK po przejście w stan spoczynku. W klubie PIS trwa dyskusja czy ma być całkowicie zlikwidowane, czy tylko zredukowane. Chcą też ograniczenia wykonywania pracy poza Trybunałem Konstytucyjnym np. na uczelniach wyższych. Poza tym, uważają, że należy ograniczyć dodatki funkcyjne i środki przeznaczone na asystentów.

Ewa Siedlecka w felietonie dla weekendowego numeru Gazety Wyborczej („I nie będzie już nic”) zwraca uwagę, że stan spoczynku mają zapewnieni wszyscy sędziowie i prokuratorzy, co jest standardem zachodniej cywilizacji. Służy to zapewnieniu niezawisłości sprawowania swojej funkcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku sędziów Trybunału Konstytucyjnego, żeby orzekając nie musieli się bać, że za 9 lat będą pozbawieni środków do życia.

Pozostaje czekać na formalne ogłoszenie projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, gdzie być może więcej kwestii będzie wyjaśnionych. 11 sierpnia poznamy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy niedawno podpisanej przez prezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności