8 i 9 września odbędzie się Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Oprócz przybliżenia pracy organizacji społecznych mieszkańcom i mieszkankom Warszawy czy debat z politykami, będą miały miejsce także rozmowy o „sprawach wewnętrznych” – czyli o tym, co ważne, gdy się działa społecznie. Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaproponowała temat – jak na siebie – nietypowy. Można na niego zagłosować jeszcze tylko dziś – czyli 7 czerwca 2017 roku.
Nasza propozycja – Węzłowanie, kaskadowanie, sieciowanie (temat nr 35, opis do przeczytania na stronie OFIP) porusza kwestię ważną nie tylko dla watchdogów i nie bez powodu go wybraliśmy. Chodzi bowiem o to, jak budować siłę i kapitał organizacji. A to naszym zdaniem najważniejsze zadanie na przyszłość i dlatego warto o nim rozmawiać. Sieciowanie to oczywiście nie jedyny aspekt siły, ale na pewno jeden z ważniejszych.
Po pierwszych atakach ze strony rządu na węgierskie organizacje społeczne, jedna z reprezentantek tamtejszych ngosów powiedziała: „Atak ujawnił wszystkie słabości organizacji – brak wsparcia społecznego, słabą współpracę i hermetyczny język”. Węgierskie watchdogi szybko zaczęły nadrabiać zaległości, a polskie cieszyły się, że już to robią. O komunikacji i angażowaniu ludzi traktowała spora cześć naszego projektu systemowego finansowanego z tzw. funduszy norweskich (np. film Watchdog angażuje, publikacja: Jak po ludzku opowiadać co robią watchdogi). Co więcej, pojawiły się podczas naszego projektu bardzo ciekawe przykłady współpracy pomiędzy organizacjami. Miało to miejsce w czasie kampanii Nasz Rzecznik – związanej z zachęceniem polityków do wybrania obywatelskiego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Innym przykładem była współpraca pomiędzy organizacjami ogólnopolskimi i specjalistycznymi i swego rodzaju „kaskadowanie tematów”, np. Fundacja Rodzić po Ludzku sprawdza warunki w szpitalach położniczych. A działania szpitali to zadanie powiatu. Do szpitala trafiają ludzie z okolicznych gmin. Warunki panujące w szpitalach i przestrzeganie standardów to zatem doskonały temat dla lokalnego watchdoga. Temat podjął dziennikarz obywatelski z Sejn .
Większość efektów sieciujących wyszła w projekcie przez przypadek lub po prostu zaobserwowaliśmy jakieś sieciowanie, nie mając na nie wpływu, np. w przypadku Fundacji Miasto Obywatelskie Lubartów zobaczyliśmy, że są ogólnopolskie organizacje, z którymi szczególnie intensywnie współpracuje. Co o tym decyduje?
Na OFIP zaprosiliśmy specjalistów od sieciowania – Pawła Jordana z BORIS – a i Agatę Stafiej-Bartosik z Ashoki oraz osoby, które tego sieciowania doświadczyły, aby pomyśleć wspólnie o tym, co decyduje o zaangażowaniu organizacji we współpracę i jak rozróżniać różne typy sieciowania i współpracy. Mamy nadzieję, że świadomość takich czynników pozwoli uczestniczącym organizacjom świadomie kształtować swoją siłę i pozycję.
Zapraszamy!