STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

#ObserwujemyWybory: Korpus Urzędników Wyborczych

Fundacja Batorego: W delegaturach Krajowego Biura Wyborczego trwa nabór kandydatów na urzędników wyborczych. 

To nowa funkcja, jeden z efektów nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zgłaszać się mogą pracownicy administracji rządowej i samorządowej. Powołanych zostanie 5500 – 5900 osób, na 6 lat. Utworzą Korpus Urzędników Wyborczych.

Do tej pory wybory na terenie gminy organizowała osoba wskazana przez władze samorządowe. Teraz urzędnikiem wyborczym nie można być w gminie, w której się pracuje i mieszka.

– Czy znajdzie się więc odpowiednia liczba kandydatów? Czy pracodawcy (np. burmistrz) będą chętni do zwalniania ich z obowiązków zawodowych na około trzy miesiące przy każdych wyborach? A przecież trzeba będzie jeszcze wydelegować kogoś do współpracy z „przyjezdnym” urzędnikiem we własnej gminie – podkreśla Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego.

Jeśli zabraknie chętnych, szefowa KBW zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie działań umożliwiających powołanie właściwej liczby urzędników wyborczych. Jakie to będą działania – trudno powiedzieć.

Urzędnik wyborczy nie może należeć do partii ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Jednocześnie, może kandydować w wyborach, byle nie w tym okręgu, w skład którego wchodzi gmina, w której będzie działał jako urzędnik wyborczy.

O ile komisarze, członkowie PKW i komisji wyborczych nie mogą prowadzić agitacji wyborczej w ogóle, to urzędnicy wyborczy „nie mogą prowadzić agitacji wyborczej, z wyjątkiem agitacji na rzecz własnej kandydatury”. Ten przepis może być źródłem problemów. W gminach powyżej 20 000 mieszkańców, gdzie obowiązuje ordynacja proporcjonalna, kampania na rzecz jednego z kandydatów oznacza kampanię na rzecz konkretnego komitetu, który może działać na terenie kilku okręgów lub w całym kraju. To może być komitet jednej z ogólnopolskich partii.

-Czy taka działalność da się pogodzić z bezstronnością urzędnika wyborczego? – pyta Joanna Załuska.

Więcej w analizie kompetencji urzędników wyborczych: http://www.batory.org.pl/…/28_02_2018_Urzednicy%20wyborczy.…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności