STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Obywatele pytają?

Raport Watchdoga: Sprawdziliśmy, czy urzędy rzeczywiście są zasypywane wnioskami i należy ograniczyć prawo do informacji!

Do wszystkich urzędów miast i gmin w Polsce wysłaliśmy wniosek o informację publiczną, w którym pytaliśmy o liczę wniosków o informacje publiczną, które wpłynęły do urzędu w latach 2014-2016. Prosiliśmy również o udostępnienie rejestru wniosków, jeśli gmina taki prowadzi.

Czy urzędy rzeczywiście są zasypywane wnioskami i należy ograniczyć prawo do informacji, jak postulował choćby Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w opinii skierowanej do MSWiA?
Spośród 2467 gmin na nasz wniosek zareagowało 1690 urzędów, a dane udostępniło 1622. W 2014 r. urzędy średnio otrzymały 92 wnioski, w 2015 i 2016 r. 201 wniosków.

Z analizy rejestrów, które udostępniły nam gminy, wynika, że do gmin głównie wnioskują firmy przygotowujące się do przesłania ofert swoich usług, instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, a nawet… same gminy (!). W tym tłumie zdarzają się też mieszkańcy i mieszkanki, jednak niestety są w mniejszości.

W dobie powszechnej informatyzacji urzędów zadziwia duża liczba rejestrów prowadzonych ręcznie, nawet w postaci odręcznie narysowanej w zeszycie tabelki. Zarówno w 2014, 2015, jak i 2016 roku blisko 50 % to rejestry prowadzone w całości ręcznie.

Więcej na stronie: Polskie gminy i dostęp do informacji publicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności