STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Obywatelski monitoring wyboru kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej

Na przełomie 2015 i 2016 roku Prezydent, Sejm i Senat dokonają wyboru kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Fundacja im. Stefana Batorego i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne podjęły decyzję o wspólnym monitorowaniu tego procesu. Dzięki temu obywatele będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu Rady oraz o tym, kto i w jakim trybie wejdzie w jej skład.

Rada Polityki Pieniężnej odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu i realizacji właściwej polityki monetarnej przyczyniając się do tworzenia warunków dla rozwoju gospodarczego. Decyzje Rady wpływają nie tylko na sytuację w sektorze przedsiębiorstw i w sektorze finansowym ale też na budżety domowe obywateli. Zmiana stóp procentowych przekłada się wprost na oprocentowanie oszczędności i wysokość rat kredytu. Od działań Rady zależy też pośrednio to, czy banki są wystarczająco dobrze zabezpieczone przed upadłością, a ich klienci w razie bankructwa odzyskają deponowane w bankach pieniądze. Decyzje Rady wpływają na kurs walutowy (więcej o RPP).

Uczestnictwo kandydatów w monitoringu jest dobrowolne. Nie jest on oceną kandydatur. Zgodnie z założeniami przedstawiony i w opisie projektu ma on pozwolić na utrwalenie dobrego obyczaju publicznego przedstawienia kandydata na ważny urząd, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. Monitoring ma ułatwić wszystkim zainteresowanym i kompetentnym osobom, organizacjom, czy mediom zajęcie własnego stanowiska wobec kandydatur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności