STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Ochrona międzynarodowa – raport

NA GRANICY. Raport z monitoringu dostępu do postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściach granicznych w Terespolu, Medyce i na lotnisku Warszawa Okęcie to najnowsza publikacja Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Od stycznia do kwietnia 2016 roku Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przeprowadziło monitoring trzech przejść granicznych – w Terespolu, Medyce i na lotnisku Warszawa Okęcie – w celu zbadania przygotowania Straży Granicznej do przyjęcia na polskich granicach dużej liczby uchodźców, przyjrzenia się różnym aspektom związanym z przyjmowaniem wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz legalności stosowanych procedur, a także stopniowi dostosowania do nich infrastruktury przejść granicznych. Przedmiotem szczególnego zainteresowania były dostępność procedury uchodźczej oraz procedura odmowy wjazdu na terytorium RP, gdyż w minionych latach organizacje pozarządowe wielokrotnie informowane były o niewpuszczaniu do Polski osób, które na granicy w Terespolu deklarowały chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową. Sygnały te są coraz częstsze od drugiej połowy 2015 roku.

Wyniki monitoringu zaprezentowano w raporcie “Na granicy. Raport z monitoringu dostępu do postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściach granicznych w Terespolu, Medyce i na lotnisku Warszawa Okęcie”.

Monitoring przeprowadzono w ramach wspólnego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Fundację Panoptykon, Fundację Instytut Spraw Publicznych i Fundację Polskie Forum Migracyjne „Nadchodzą! Jak ich przywitamy?” realizowanego dzięki wsparciu programu Fundacji im. Stefana Batorego „Obywatele dla demokracji” finansowanego ze środków funduszu EOG.


Źródło: http://interwencjaprawna.pl/granicy-raport-monitoringu-dostepu-postepowania-o-udzielenie-ochrony-miedzynarodowej-przejsciach-granicznych-terespolu-medyce-lotnisku-warszawa-okecie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności