STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Odejście od rządów prawa na Węgrzech to ostrzeżenie dla Polski i dla całej Unii Europejskiej

Fundacja Batorego: Polska spada z 29. na 36. miejsce w tegorocznym Indeksie Percepcji Korupcji opublikowanym dziś przez Transparency International. W rankingu obniżono również o 9 pozycji lokatę Węgier, które znalazły się w tym roku na 66. miejscu.

Wyniki nie napawają optymizmem. Spadające oceny państw, w których nie respektuje się rządów prawa powinny być ostrzeżeniem dla całej Unii Europejskiej.

Polska obniżyła swój wynik z 62 do 60 punktów (na 100 możliwych), do poziomu z 2013 r. Węgry natomiast w ostatnich sześciu latach spadły aż o 10 punktów, do poziomu 45 pkt. (z 55 pkt. w 2012 r.). Spadek koreluje z działaniami premiera Orbana osłabiającymi instytucje demokratyczne i społeczeństwo obywatelskie. Najnowsze wyniki Indeksu plasują obecnie Węgry niżej niż Czarnogórę – kraj, w którym sytuację Komisja Europejska oceniła, jako „[…] przejawiającą znamiona ‘zawłaszczenia państwa’ […], gdzie korupcja występuje na każdym szczeblu rządu i administracji publicznej”, co stanowi jedną z głównych przeszkód w dążeniach do członkostwa w Unii.

Cały tekst: http://www.batory.org.pl/aktualnosci/odejscie_od_rzadow_prawa_na_wegrzech_to_ostrzezenie_dla_polski_i_dla_calej_unii_europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności