STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Oficjalnie rozpoczynamy nasze działania strażnicze w Olsztynie

Forum Rozwoju Olsztyna: z przyjemnością prezentujemy stronę internetową naszego nowego projektu „Czarno na białym”!

Tym samym oficjalnie rozpoczynamy nasze działania na rzecz jawności w olsztyńskim samorządzie. Wychodzimy z założenia, że tylko dobrze poinformowani obywatele są w stanie efektywnie angażować się na rzecz swojej lokalnej społeczności. Co więcej, uważamy, że w Olsztynie jest jeszcze wiele do zrobienia pod kątem jawności i że olsztynianie nie mają pełnego dostępu do informacji o tym, co dzieje się w Urzędzie czy Radzie Miasta. Stąd pomysł na utworzenie zupełnie nowej strony, na której będziemy zamieszczać informacje dotyczące spraw, których nie znajdą Państwo w mediach lub na oficjalnych witrynach Urzędu Miasta Olsztyna.

W dziale „Aktualności” będziemy zamieszczać informacje uzyskane dzięki dostępowi do informacji publicznej dotyczące pojedynczych problemów, niekoniecznie ze sobą powiązanych, które naszym zdaniem wymagają nagłośnienia. Jednocześnie w zakładce „Co ujawniliśmy?” będziemy cyklicznie publikować materiały, które dotyczą regularnych działań organów administracji samorządowej w Olsztynie np. nagrania audio z sesji Rady Miasta.

Naszym celem jest przedstawianie informacji, których przygotowanie wymaga dokładniejszej analizy (np. dotyczących rzetelności konkretnego postępowania przetargowego), jak i prezentowanie danych niedostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej, które nie muszą podlegać żadnej interpretacji (np. nagrania audio z sesji Rady Miasta).

Jednocześnie liczymy, że również sami mieszkańcy Olsztyna przyłączą się do naszych działań i będą informować nas o sprawach, które powinny ujrzeć światło dzienne. Dlatego na stronie http://czarnonabialym.fro.olsztyn.pl/ujawnij/ każdy może za pomocą formularza przesłać wiadomość, w której wskaże nam, czym powinniśmy się zająć.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie interesujących informacji nie zawsze będzie łatwe. Jednak wszelkie działania dotyczące jawności w administracji publicznej są działaniami długofalowymi i rzadko kiedy zdarzają się spektakularne sukcesy. Jesteśmy jednak dobrej myśli i mocno wierzymy w to, że nasza aktywność przyczyni się do zwiększenia przejrzystości w pracach olsztyńskiego samorządu.

A na samym początku publikujemy  nagrania z sesji olsztyńskiej Rady Miasta. Mimo iż przebieg jej posiedzeń jest nagrywany oraz transmitowany na żywo (relacja dźwiękowa w formie streamingu), nagrania nie są później umieszczane na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Dzieję się tak, gdyż zdaniem wielu radnych nie pozwala na to obecny Statut Miasta. Jest to raczej sztuczne tworzenie problemów, ponieważ zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem w Statucie Miasta nie muszą znajdować się żadne postanowienia, które regulowałyby kwestię upubliczniania nagrań. Co więcej, mimo upływu lat nie zanosi się, że Statut zostanie znowelizowany w najbliższym czasie. A przecież dostęp do nagrań powinien być rzeczą oczywistą, w szczególności, że istnieją odpowiednie środki techniczne. Brakuje chyba chęci. Dlatego zamiast prosić radnych o podjęcie działań w tej sprawie, postanowiliśmy sami publikować pliki dźwiękowe. Na stronie dostępne są wszystkie nagrania z posiedzeń obecnej kadencji.

Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony – ciekawe informacje już niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności