STRONE PROWADZI
SIEĆ OBYWATELSKA
WATCHDOG POLSKA

biuro@siecobywatelska.pl
UL. URSYNOWSKA 22/2
02-605 WARSZAWA
DESIGN: RZECZYOBRAZKOWE.PL

Uwagi Fundacji im. Stefana Batorego do projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej po autopoprawkach Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Załączniki

W dniach 21-22 grudnia 2015 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewdruk sejmowy nr 143nętrznych (druk sejmowy nr 143) na temat nowelizacji Ustawy o służbie cywilnej przygotowanej przez posłów PiS. Po dyskusji projektodawcy zdecydowali dokonać autopoprawki. Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z części wątpliwych pomysłów dotyczących zmian w służbie cywilnej.

W najnowszej wersji projektu zrezygnowano między innymi z przepisów likwidujących wszelkie wymogi merytoryczne co do kandydatów na najwyższe stanowiska w służbie cywilnej. I tak na przykład, kandydaci na szefa służby i jego zastępcę będą musieli wykazać się co najmniej trzyletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku kierowniczym, podobnie kandydaci na stanowiska dyrektorów generalnych. Określono także pewne kryteria kompetencyjne w stosunku do innych osób starających się o stanowiska kierownicze w służbie cywilnej. Nowa wersja projektu przywraca także organ konsultacyjny w sprawach służby cywilnej – Radę Służby Publicznej (o nowej nazwie i  niestety zmniejszonych kompetencjach). Jednak, co najważniejsze, projektodawcy zrezygnowali z pomysłu całkowitej likwidacji mechanizmu konkursowego oraz koncepcji masowych zwolnień w służbie na mocy samej tylko ustawy.

Część kontrowersyjnych pomysłów jednak wciąż pozostaje, w tym m.in. rezygnacja z okresu 5-letniej karencji między kandydowaniem na funkcję szefa i zastępcy szefa służby cywilnej, a członkostwem w partii politycznej; dopuszczenie możliwości obejmowania funkcji przez osoby skazane nieprawomocnymi wyrokami; czy rezygnacja z obowiązku przechodzenia przez wyższych urzędników przez oceny okresowe i służbę przygotowawczą.

Pierwsza wersja projektu zmian w ustawie o służbie cywilnej spotkała się z ostrą krytyką nie tylko opozycji, ale także ekspertów. We wtorek 21 grudnia Fundacja przesłała posłom ekspertyzę przygotowaną na jej zlecenie przez prof. Huberta Izdebskiego, w której wskazano na wiele mankamentów projektu. To jeszcze nie koniec prac na ustawą. Ze stron sejmowych wynika, że poprawki nie zostały jeszcze przegłosowane. Będziemy nadal przyglądać się tej sprawie i namawiać posłów do refleksji i rozpatrywania krytycznych uwag.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strażnicze kursy online:
  • otwarty kurs internetowy “Na straży”
  • praktyczna edukacja prawna w szkole
  • System Analizy Orzeczeń Sądowych
Poznaj przedmioty inspirowane watchdogami!

Wesprzyj kampanię “Dbamy o lepszą codzienność”.

Monitoruj, kontroluj, działaj!

Sprawdź naszą ofertę edukacyjną.

Baza Inicjatyw Strażniczych

Poznaj polskie projekty, osoby i organizacje watchdogowe.

Strona używa ciasteczek. Polityka prywatności